اولین و تنها وبلاگ تخصصی هواشناسی

همشهری آنلاین: بسیاری از دانشمندان معتقدند اگر روزی انسان موفق شود تولید گازهای گلخانه‌ای را متوقف کند، مشکل گرمای جهانی حل خواهد شد
به گزارش مهر، بسیاری از محققان می‌گویند اگرچه احتمال دارد زمین نسبت به دوران پیش از صنعتی سازی گرم‌تر شود اما دمای آن افزایش نخواهد یافت. با این حال این عقیده بسیار قوی، توسط توماس فرولیچر فیزیکدان اقلیم به چالش کشیده شده است.

وی می‌گوید بسیار احتمال دارد حتی پس از توقف انتشار گازهای گلخانه‌ای دی اکسید کربن، اتمسفر زمین همچنان تا صدها سال به روند گرم شدن خود ادامه دهد. علاوه بر این ممکن است دمای هوا در مراحل بعدی در سطح بسیار بالاتری به ثبات برسد.

به گفته وی، در بلند مدت افزایش دمای هوا می‌تواند 25 درصد بیش از تصور امروزی باشد.

مطالعات فرولیچر در دانشگاه پرینستون حاکی از آن است که احتمالا کربن بسیار کمتری نسبت به تصورات پیشین برای رسیدن به دمای جهانی که دانشمندان آن را ناسالم و خطرناک می‌دانند کافی باشد.

محققان زمینی را شبیه سازی کردند که هزار و 800 میلیارد تن کربن به اتمسفر آن وارد کرده و سپس به طور ناگهانی کل این انتشار دی اکسید کربن را متوقف کردند.

دانمشندان به طور معمول این سناریو را مطرح می‌کنند که توقف دی اکسید کربن موجب توقف افزایش دما می‌شود. اما بررسی‌های آنها نشان داد طی یک هزاره پس از این توقف در شبیه سازی، 40 درصد دی اکسید کربن طی 20 سال خودش به طور تدریجی توسط اقیانوس‌ها و جرم زمین جذب شد و 80 درصد نیز پس از یک هزار سال از جو خارج شد.

وی می‌گوید ما توان اقیانوس‌ها را در جذب موثر گرما از اتمسفر دست بالا گرفته‌ایم و فکر می‌کنیم احتمالا دمای زمین به 0.37 سانتیگراد بالا خواهد رفت اگر دی اکسید کربن به هیچ برسد.

مطالعات جدید نشان می‌دهد دلیل این امر این است که اقیانوس‌ها به نقطه اشباعی می‌رسند که دیگر نمی‌توانند گرمای بیشتری را به خود بگیرند.

از سوی دیگر میزانی که انسان باید انتشار دی اکسید کربن را برای پیشگیری از رسیدن به سطح خطرناک افزایش دمای دو درجه سلسیوس در نظر بگیرد، دست کم گرفته شده است.

اتفاق نظر محققان این است که وقتی که یکهزار میلیارد تن دی اکسید کربن به اتمسفر پمپ شود دمای جهانی به طور میانگین دو درجه سلسیوس افزایش می‌یابد و همین امر موجب می‌شود محیط زیست به طور غیر قابل جبرانی آسیب ببیند.

انسان در حال حاضر 500 میلیارد تن دی اکسید کربن به آسمان می‌فرستد. با این حال این مطالعه مدعی است که سطح خطرناک افزایش دو درجه سلسیوس به دمای زمین به زودی فرا می‌رسد و این دما فقط با 750 میلیارد تن دی اکسید کربن آزاد شده به جو حاصل می‌شود.

اگرچه پس از توقف انتشار دی اکسید کربن روند خنک شدن آغاز می‌شود اما باید گفت پس از یک قرن خنک شدن، در طول 400 سال بعد که اقیانوس‌ها میزان کم و کمتری گرما جذب می‌کنند سیاره زمین 0.37 درجه سلسیوس گرم می‌شود.

اگرچه افزایش دمای زمین به نظر اندکی می‌آید اما گرما اندک زمان بسیار طولانی بر روی زمین حفظ می‌شود. زمین از زمان پیش از دوره صنعتی سازی فقط 0.85 درجه سلسیوس گرم شده است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم آذر 1393ساعت 18:15  توسط محمد دشتی ها | 

دانش پژوهان دانشگاه فلوریدای مرکزی معتقدند با شلیک یک لیزر بسیار پر توان به آسمان می توان ابرها را برای بارش باران و وقوع صاعقه بارور ساخت.

مهر؛ دانشمندان می دانسته اند که چگالش آب و فعالیت رعد و برق در ابرهای توفانی با وجود میزان زیادی از ذرات بار دار ساکن مرتبط است. از نظر تئوری، تحریک این ذرات با لیزر یک عامل مهم در بارور سازی ابرها برای بارش است.

به گفته پژوهشگران، بخش سخت ماجرا، ساخت یک پرتوی لیزری با ترکیبی درستی از دامنه، دقت و قدرت است.

"متیو میلز" دانش آموخته مرکز تحقیقات و آموزش اوپتیک و لیزر دانشگاه کالیفرنیای مرکزی گفت: وقتی یک پرتوی لیزری قدرت کافی داشته باشد نسبت به وضعیت معمول رفتار متفاوت تری از خود نشان می دهد یعنی خودش را هدف قرار داده و فرو می پاشد.

این فروپاشی آن قدر شدید است که الکترون های موجود در اکسیژن و نیتروژن هوا شروع به تولید پلاسما یعنی محیطی پر از الکترون می کنند. اما دانشجویان این دانشگاه با همکاری دانشگاه آریزونا یک لیزر پوشش دار ساخته اند که به گفته آنها می تواند به چالش کنترل آب و هوا کمک کند.

این لیزر پوشش دار یک پرتوی لیزری پرتوان است که با یک پرتوی دیگر که به عنوان یک عامل سوخت گیری مجدد عمل می کند پوشش داده می شود، از این رو قدرت و دقت پرتوی مرکزی را برای مسافت طولانی تری حفظ می کند.

میلز می گوید: از آنجا که طول یک رشته لیزر را با این روش کنترل کرده ایم، می توان از راه دور شرایط لازم را برای بارش باران مهیا کرد.

به اعتقاد وی در نهایت می توان با چنین ایده هایی به طور مصنوعی بارش باران و رعد و برق را در دامنه وسیع کنترل کرد.

این دانشجویان اخیرا نتایج تحقیقات خود را در نشریه نیچر فوتونیکس منتشر کرده اند.
این تحقیقات با بودجه 7.5 میلیون دلاری وزارت دفاع آمریکا انجام شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393ساعت 12:29  توسط محمد دشتی ها | 

دانشمندان و کارشناسان آب و هوا از یکصد کشور جهان برای بررسی خطرات گرم شدن کره زمین در ژاپن گردهم آمدند.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، در مراسم افتتاحیه سی و هشتمین نشست هیات بین دولتی برای بررسی تغییرات آب و هوایی زمین، موسوم به آی پی سی سی (IPCC) که در یوکوهاما ژاپن در روز سه شنبه آغاز بکار کرد، دکتر کریستوفر فیلد، یکی از روسای این نشست که همچنین از محققان موسسه علوم کارنگی است، گفت: تغییرات آب و هوایی زمین حقیقتاً یکی از چالش های تعیین کننده ی قرن بیست و یکم است و موقعیت منحصر به فرد آی پی سی سی در این خصوص به گونه‌ای است که به سیاستگذاران از اشخاص گرفته تا سازمان‌های بین‌المللی، اجازه می‌دهد برای برخورد با این چالشِ آینده‌ی زمین، به صورت پویا و خوشبینانه تلاش کنند.

نوبوترو ایشیهارا، وزیر محیط زیست ژاپن نیز که در این گردهمایی شرکت کرده بود، قول داد مسابقات المپیک و پارالیمپیک 2020 میلادی توکیو را به المیپک هماهنگ با محیط زیست تبدیل کند. وی افزود: ما از فرصتی که برگزاری مسابقات المپیک در اختیار ما قرار داده است استفاده بهینه خواهیم کرد تا توکیو را به شهر «کم کربن» (با آلاینده‌های کم) و دوستار محیط زیست تبدیل کنیم. تدابیر و سیاست‌های جدیدی برای بهینه‌سازی هرچه بیشتر مصرف انرژی و افزایش صرفه جویی انرژی در توکیو تا سال 2020 در نظر گرفته شده است.

شرکت‌کنندگان در این نشست قرار است آخرین تغییرات را قبل از انتشار گزارش مفصل درباره آب و هوای زمین، به آن بدهند. این گزارش بر اهمیت شدید تهدیدی که تمامی جوامع بشری، از مناطق قطبی گرفته تا مناطق حاره و استوایی، بر اثر تغییرات آب و هوایی و افزایش دمای زمین با آن مواجه خواهند شد، تأکید جدی دارد.

علاوه بر آن، در این گزارش پیشنهادات عملی به دولت ها، سازمان‌های بین‌المللی و مردم عادی گنجانده شده است مبنی بر این که چگونه می‌توان با روند گرمایش زمین، افزایش آلاینده‌های جوی و گازهای گلخانه‌ای و همچنین آلودگی محیط زیست، به صورت عملی و مؤثر، به مقابله برخاست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم فروردین 1393ساعت 9:48  توسط محمد دشتی ها | 

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که تغییرات جوی علاوه بر تحمیل هزینه بر محیط‌زیست می‌تواند احتمال وقوع جرایم را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، در این تحقیق پیش‌بینی شده است که گرم‌تر شدن هوا آمار ارتکاب جرایمی همچون قتل، تجاوز و سرقت را بالا می‌برد. طبق بررسی‌های این مرکز تحقیقاتی آمریکایی، هزینه‌های اجتماعی این تغییرات جوی می‌تواند تنها در آمریکا 115میلیارد دلار باشد.

همچنین در این مطالعه ادعا شده است تا پایان قرن حاضر، تغییرات جوی علت 22هزار مورد قتل و 180هزار مورد تجاوز خواهد بود. گفتنی است شرح این مطالعه در مجله مدیریت و اقتصاد زیست‌محیطی منتشر شده است.اما به‌گفته ماتیو رانسون از مؤسسه Abt Associates آنچه مشاهده شده این است که گرمای جهانی به معنی افزایش 2‌درصدی در وقوع قتل و افزایش 3‌درصدی در آمار تجاوزهاست.

براساس این گزارش، رانسون گفته است که شاید رشد یک تا 3‌درصدی در وقوع یک نوع جرم خاص خیلی زیاد به‌نظر نرسد، اما همین آمار ظاهرا ناچیز نیز می‌تواند تأثیر بسیاری بر زندگی افراد و تحمیل هزینه بر کشورها داشته باشد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند 1392ساعت 17:58  توسط محمد دشتی ها | 

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته با توصیف کردن تغییرات جوی و اقلیمی به عنوان مهلک‌ترین سلاح کشتار جمعی هشدار داد تغییرات اقلیمی دست‌ساز بشر می‌تواند کل زندگی بشر را تهدید کند.
براساس گزارش فاکس‌نیوز، جان کری در سخنرانی که روز گذشته در جاکارتای اندونزی انجام داد، افرادی که وجود بحران تغییرات اقلیمی مبتنی بر فعالیت‌های بشر که از دیدگاه او مهلک‌ترین سلاح کشتار جمعی تاریخ به شمار می‌رود را مورد تردید قرار می‌دهند، به باد انتقاد گرفت.

کری افرادی که فعالیت‌های انسان را عامل تغییرات جوی و گرمایش جهانی نمی‌دانند را دانشمندان تقلبی و نظریه‌پردازانی تندرو نامید و گفت شرکت‌های بزرگ نباید اجازه ایجاد اختلال در مناقشات اقلیمی را داشته‌باشند.

اندونزی به عنوان میزبان امسال اولین دوره از سخنرانی‌هایی درباره تغییرات اقلیمی دست‌ساز بشر انتخاب شده است، زیرا به گفته کری این مجمع‌الجزایر یکی از آسیب‌پذیرترین نقاط جهان در برابر تغییرات اقلیمی به شمار می‌رود. کری در این سخنرانی با خطاب قرار دادن شهروندان این منطقه به آنها هشدار داد کلیت زندگی آنها در معرض خطری بسیار جدی، یعنی افزایش سطح آب دریا به واسطه گرم شدن جهان قرار دارد.

کری با تشبیه کردن تغییرات اقلیمی با سلاح‌های کشتار جمعی گفت: درصورتی که کشورها نتوانند سلاح‌های خود را از افتادن به دست تروریست‌ها حفظ کنند، هیچکس احساس امنیت نخواهد کرد، این حقیقت در مورد تغییرات اقلیمی نیز صدق می‌کند و می‌توان این پدیده را سلاح کشتار جمعی جدیدی نامید، شاید ترسناک‌ترین سلاح کشتار جمعی در جهان.

این سخنرانی کری علیه تضعیف شدن روند برگزاری مذاکراتی صورت گرفت که قرار بود سال آینده میان 200 کشور از سرتاسر جهان برگزار شده و پیمان جهانی برسر تغییرات اقلیمی بسته شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392ساعت 10:5  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان مطالعات جوی آمریکا با اعلام نتایج بررسی جدیدی که در نشریه «Nature communications» منتشر شد ادعا کردند که آلودگی هوای آسیا که حجم زیادی از آن محصول چین است، هوای کلی جهان را تحت‌تأثیر قرار داده است.
 در این مطالعه مدل‌های آب و هوایی و اطلاعات مربوط به ذرات معلق و هواشناسی طی 30سال اخیر بررسی شده‌اند. این مدل‌ها به وضوح نشان می‌دهند که بخشی از آلودگی‌ هوا که از قاره آسیا نشأت می‌گیرد بر لایه‌های فوقانی اتمسفر تأثیر گذاشته و طوفان‌ها و گردبادها را تشدید می‌کند.

رنی ژانگ، سرپرست اصلی این مطالعه و استاد و متخصص علوم جوی با اعلام مطلب فوق افزود: این آلودگی‌ها به شکل ابر، بارش، طوفان و سایر عوامل بر جو اثر گذارند، به‌خصوص بخشی از آلودگی‌ هوا که از آسیا نشات می‌گیرد، پیامدهای جدی بر الگوی هوایی در منطقه آمریکای شمالی دارد. به گزارش ایسنا به نقل از ایپاک تایمز، رشد چشمگیر اقتصاد چین طی 30سال اخیر منجر به احداث وسیع کارخانجات، نیروگاه‌ها و سایر تجهیزات شد که پیامد آن تولید حجم بالای آلودگی هوا بود. این مطالعه نشان می‌دهد که ذرات معلق و آلاینده‌ها به محض ورود به جو، نحوه شکل‌گیری ابرها و الگوهای آب و هوایی را در سراسر جهان تغییر می‌دهند.

رشد استفاده از زغال‌سنگ و آلاینده‌های خودرویی منبع اصلی آلودگی هوا در چین و سایر کشورهای آسیایی محسوب می‌شوند. حجم آلودگی هوا در چین به حدی است که در برخی از شهرهای این کشور مانند پکن، غلظت آلودگی هوا معمولا بیش از 100برابر بالاتر از استاندارد اعلام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO)‌ است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392ساعت 17:59  توسط محمد دشتی ها | 

دانشمندان با پیش‌بینی پدیده ال نینو ادعا می کنند تابستان ۱۳۹۳ داغ ترین تابستانی خواهد بود که انسان به چشم خود دیده است.
به گزارش مهر، ال نینو کلمه‌ای اسپانیایی و به معنای برادر کوچک است. این پدیده نخستین بار توسط ماهیگیرانی که متوجه گرمای غیر معمول اقیانوس در زمان کریسمس شدند، نامگذاری شد.

در طول پدیده ال‌نینو، بادها در استوا بر روی اقیانوس از غرب به شرق می‌وزند.

این بادها در سطح آب اقیانوس جابجا شده و آبهای گرم سطح اقیانوس را که بوسیله خورشید در مناطق گرمسیری گرم شده‌اند، به سواحل غربی شمال و جنوب قاره آمریکا می‌آورد. این درحالی است که به دنبال آب‌های گرم، بارندگی نیز به سمت شرق متمایل می‌شود و سیل در پرو و خشکسالی در اندونزی و استرالیا روی می‌دهد.

•آشنایی با پدیده ال‌ نینو
دانشمندان دانشگاه گیسن در آلمان اعلام کردند که در دو سال گذشته پدیده ال نینو رخ نداده است ، اما 75 درصد احتمال دارد این پدیده در سال 2014 روی دهد.

دمای آب‌های استوایی اقیانوس آرام به دانشمندان کمک می‌کند شش ماه زودتر الگوهای آب و هوای جهانی را پیش‌بینی کنند.

این محققان مدعی شده‌اند تابستان 2014/ 1393 داغ‌ترین تابستان زمین خواهد بود.

پدیده ال نینو هر چند سال یکبار با یک افزایش دمای قابل توجه و غیر معمول همراه می‌شود. به طوری که در این وضعیت دما سطح دریا دستکم به مدت چند ماه پیاپی در 3 تا 5 محل ساحلی بیش از حد طبیعی افزایش می‌یابد و در پی آن دمای سطح دریا برای یک سال و یا حتی بیشتر، بصورت غیر عادی حفظ می‌شود که برای بازگشت به شرایط عادی منطقه، حداقل تا ژانویه یا مارس آینده ( اسفند) زمان لازم است.

دانش پژوهان ال نینو را در اقیانوس آرام استوایی به شیوه‌های مختلفی از جمله ماهواره‌ها ، شناورهای متصل به لنگرگاه‌ها ، تجزیه و تحلیل سطح دریا و XBT ها ردیابی می‌کنند.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392ساعت 18:7  توسط محمد دشتی ها | 

در آخرین اجلاس جهانی سالانه «داووس» در سوئیس با رویکردی بی‌سابقه‌، معضل تغییرات جوی و اثرات سوء این پدیده بر اقتصادهای جهان به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی حاضران در اجلاس مطرح شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی فول، مدیران شرکت‌های بزرگ تجاری جهان در اجلاس سالانه داووس نه‌تنها درباره آسیب‌های جدی ناشی از تغییرات جوی بر فعالیت‌های تجاری خود بحث کردند بلکه سیاستمداران را به اعمال مقررات و قوانین هدفمند برای مقابله با این پدیده نگران‌کننده جوی، ملزم کردند.

کمپانی‌های بزرگ جهان تا این لحظه از عواقب ناشی از تغییرات جوی لطمه‌های فراوانی خورده‌اند. برای مثال، کمپانی کوکاکولا به‌دلیل کمبود آب در سال 2004میلادی یک قرارداد مهم در هند را از دست داد. افزایش خشکسالی در جهان نه‌تنها این کمپانی را با مشکل تهیه آب روبه‌رو کرده بلکه منابع نیشکر را که ماده اصلی مورد نیاز تولید نوشابه است به‌شدت محدود کرده است.

کمپانی‌های مطرح دیگری نظیر «تویوتا» و «اپل» نیز وضعیت مشابهی دارند. این کمپانی‌ها به‌دلیل رویدادهای اخیر جوی که در آسیا رخ داد در زنجیره تولید خود به مشکل برخوردند. وقوع سیلاب‌های شدید به‌ویژه در سال 2011میلادی در آسیا سبب تعلیق موقت خط تولید برخی خودروهای کمپانی تویوتا و شکست کمپانی اپل در تأمین برخی قطعات محصولات خود شد.

هانا جونز، نایب‌رئیس تجارت پایدار و نوآوری کمپانی نایک که از تولیدکنندگان مطرح لباس و تجهیزات ورزشی در جهان محسوب می‌شود با صراحت هرچه تمام‌تر درباره مشکلات ناشی از تغییرات جوی بر فعالیت‌های تجاری این کمپانی سخنرانی کرد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم بهمن 1392ساعت 17:14  توسط محمد دشتی ها | 

در آخرین اجلاس جهانی سالانه «داووس» در سوئیس با رویکردی بی‌سابقه‌، معضل تغییرات جوی و اثرات سوء این پدیده بر اقتصادهای جهان به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی حاضران در اجلاس مطرح شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی فول، مدیران شرکت‌های بزرگ تجاری جهان در اجلاس سالانه داووس نه‌تنها درباره آسیب‌های جدی ناشی از تغییرات جوی بر فعالیت‌های تجاری خود بحث کردند بلکه سیاستمداران را به اعمال مقررات و قوانین هدفمند برای مقابله با این پدیده نگران‌کننده جوی، ملزم کردند.

کمپانی‌های بزرگ جهان تا این لحظه از عواقب ناشی از تغییرات جوی لطمه‌های فراوانی خورده‌اند. برای مثال، کمپانی کوکاکولا به‌دلیل کمبود آب در سال 2004میلادی یک قرارداد مهم در هند را از دست داد. افزایش خشکسالی در جهان نه‌تنها این کمپانی را با مشکل تهیه آب روبه‌رو کرده بلکه منابع نیشکر را که ماده اصلی مورد نیاز تولید نوشابه است به‌شدت محدود کرده است.

کمپانی‌های مطرح دیگری نظیر «تویوتا» و «اپل» نیز وضعیت مشابهی دارند. این کمپانی‌ها به‌دلیل رویدادهای اخیر جوی که در آسیا رخ داد در زنجیره تولید خود به مشکل برخوردند. وقوع سیلاب‌های شدید به‌ویژه در سال 2011میلادی در آسیا سبب تعلیق موقت خط تولید برخی خودروهای کمپانی تویوتا و شکست کمپانی اپل در تأمین برخی قطعات محصولات خود شد.

هانا جونز، نایب‌رئیس تجارت پایدار و نوآوری کمپانی نایک که از تولیدکنندگان مطرح لباس و تجهیزات ورزشی در جهان محسوب می‌شود با صراحت هرچه تمام‌تر درباره مشکلات ناشی از تغییرات جوی بر فعالیت‌های تجاری این کمپانی سخنرانی کرد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم بهمن 1392ساعت 11:57  توسط محمد دشتی ها | 

لندن دارد به انرژی‌های پایدار روی می‌آورد. بزرگترین پل جهان که برقش را از انرژی خورشید به دست می‌آورد، و بر فراز رودخانه تیمس قرار گرفته است، در این کلانشهر بریتانیا گشایش یافت.

به گزارش لایوساینس سقف پل بلکفرایرز، یک جاده دوران ویکتوریا و  یک پل پیاده‌رو، در مرکز لندن به عنون بخشی از طرحی برای کاهش گازهای خروجی از ایستگاه راه‌آهن بلک‌فرایرز در کناره شمالی پل، با ۴۴۰۰ پانل خورشیدی پوشانده شده است.

به گفته مقامات شرکت «فرست کاپیتال کانکت» که اداره ایستگاه بلک‌فرایرز را به عهده دارد، انتظار می‌رود این صفحات خورشیدی نیمی از انرژی مورد نیاز برای تامین برق این ایستگاه شلوغ راه‌آهن را فراهم کند.

دیوید استاتهمِ، مدیر اجرایی فرست کاپیتال کانکت می‌گوید: «قطارهای برق در حال حاضر سبزترین شکل حمل و نقل عمومی هستند- این سقف امکان استفاده هر چه بیشتری از انرژی پایدار را در مسافرت‌ها می‌دهد. این سقف متمایز همچنین ایستگاه ما را به نقطه شاخصی بدل می‌کند که از کیلومترها دورتر به موازات رودخانه تیمس قابل دیده است.»

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم بهمن 1392ساعت 17:56  توسط محمد دشتی ها | 

عباس ثابتی‌راد

سال‌هاست که مناطق مختلف کشور در تنگناهای اقلیمی به‌سر می‌برند.

 آلودگی هوا توان نفس کشیدن شهرهای کشور را گرفته است و خشکسالی نیز عرصه‌های کشاورزی را تهدید می‌کند. چند سالی است که زمزمه‌های تغییر اقلیم‌ در کشور به گوش می‌رسد اما هنوز آمار و ارقامی برای آن ارائه نشده است. دکتر مسعود گودرزی، استادیار پژوهشکده آبخیزداری کشور که مجری طرح راهبردی تغییر اقلیم کشور در سازمان تحقیقات ترویج و آموزش کشاورزی نیز هست چند سالی است که آمارهای تغییر اقلیمی کشور را تحلیل‌کرده و در اختیار نهادهای ملی و بین‌المللی قرار می‌دهد. او در مورد تغییر اقلیم کشور و سرنوشت آتی شهرهای کشورها حرف‌های بسیاری دارد.

آیا ما در مرزهای تغییر اقلیم قرار داریم؟ آیا تغییر اقلیم توانسته است به کشور ما نیز برسد؟ شاید آنچه ما به‌عنوان تغییر اقلیم می‌نامیم، چیزی بیشتر از نوسانات اقلیمی نیست. تا چه اندازه می‌توان گفت که تغییر اقلیم در کشور ما نیز رخ داده است و چه شواهدی برای آن وجود دارد؟ همه این پرسش‌ها را دکتر گودرزی پاسخ می‌دهد. «2مفهوم نوسانات اقلیمی (climate variability) و تغییر اقلیم (climate change) با هم مقایسه شده‌اند. در نوسانات اقلیمی، تغییرات کوتاه‌مدت است لیکن در تغییر اقلیم نه‌تنها روند وجود دارد (مثلا افزایش دما) بلکه مقیاس در حد درازمدت‌تر مطرح می‌شود لذا مثلا حتی کمینه این نوسانات در نمودار بالا می‌تواند از بیشینه سال‌های دور هم بیشتر باشد. البته شایان ذکر است امروزه گفته می‌شود حتی اینکه شیفت زمانی و مکانی پارامترها ولو اینکه مقدار متوسط همان پارامتر تغییر چندانی نکرده باشد هم تغییر اقلیم محسوب می‌شود‌.

جای خالی آمار

مجری طرح راهبردی تغییر اقلیم کشور از مطالعات انجام شده در بخش‌های مختلف کشور به‌منظور ثبت آمار و ارقام که بیانگر تغییرات اقلیمی در کشور هستند سخن می‌گوید. او از کامل بودن آمار در کل مناطق کشور می‌گوید. گودرزی می‌گوید که در حوضه رودخانه کرخه مطالعاتی صورت گرفته‌ که خودش نیز این کار را انجام داده است. گودرزی می‌افزاید: «کرخه البته یکی از حوضه‌های حائز اهمیت و شاخص کشور است به‌دلیل حجم منابع آبی آن و با توجه به خشکی در ایران همچنین به‌دلیل گذر از 5استان همدان، کرمانشاه، کردستان، لرستان و خوزستان و نیز وجود سدهای متعدد، تاسیسات و شبکه‌های ذخیره آب و کنترل سیلاب دارای اهمیت ویژه‌ای است. به علاوه در سال1400، مصارف آب کشاورزی از این رودخانه از 3/915میلیارد مترمکعب به 7/433میلیارد مترمکعب خواهد رسید (حدود 90درصد افزایش خواهد یافت). همچنین سطح کشت آبی در سال1400 از 378164هکتار به 691803هکتار می‌رسد و بیش از 82درصد افزایش می‌یابد. ‌تولید برقابی و کاربری‌های تفریحی و تفرجگاهی نیز برای آن درنظر گرفته شده است لذا کرخه اهمیت ویژه داخلی و حتی بین‌المللی دارد و در دنیا به‌نام KBR یا همان Karkheh River Basin معروف است. از این‌رو مطالعات گسترده‌ای در قالب پایان‌نامه‌ها در دانشگاه یزد (حوضه اسکندری از زیرحوضه‌های زاینده‌رود) در دانشگاه گرگان در قره‌سو و حوضه رودخانه کن با همکاری من در حال انجام است. چند تز کارشناسی ارشد و رساله دکتری نیز در دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، دانشگاه یزد، دانشگاه گرگان و واحد علوم و تحقیقات تهران و دانشگاه محقق اردبیلی و دانشگاه ساری با کمک اینجانب در حال انجام است که ان‌شاالله خیلی از موارد را دربرخواهد گرفت لیکن هنوز خیلی نیاز به‌کار است و باید همه حوضه‌ها را بررسی کنیم تا بشود با دقت نسبتا بالا سخن گفت. من در رساله خودم آمار 1965تا 2011 را مورد استفاده قرار دادم و برای کرمانشاه ریز مقیاس گردانی انجام شده و داده‌ها قابل اتکاست».

گزارشی برای سازمان ملل

سازمان ملل هر ساله از کشورهای مختلف جهان گزارش‌هایی دریافت می‌کند که در آن گزارش‌ها از تغییرات اقلیمی که در نقاط مختلف جهان روی داده است، اطلاعات علمی استخراج می‌کند. ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان هر ساله گزارشی از جزئیات تغییر اقلیم کشور به سازمان ملل ارائه می‌دهد. دکتر گودرزی به‌عنوان یکی از افراد موثر در تهیه این گزارش می‌گوید: «کشورهای توسعه‌یافته، گزارش‌های مستمر ملی را بر مبنای برنامه‌های اقدام ملی خود تهیه و بخش‌هایی از آن‌را به سازمان ملل ارسال می‌کنند.

کشور ما نیز در این زمینه تا‌کنون 2 گزارش تهیه کرده است البته ما هنوز برنامه اقدام ملی خود را تکمیل نکرده‌ایم. در حال حاضر مشغول تهیه گزارش سوم ملی خودمان هستیم که تیمی از بهترین متخصصان امر در بخش‌های مختلف در حال کار هستند. اینجانب نیز با همکاری کارشناسان خبره در حال تهیه بخش جنگل و مرتع و زراعت و کشاورزی آن هستم. مسئولیت اصلی با سازمان محیط‌زیست کشور است که گزارش ملی را تدوین، بررسی، صحت سنجی و ارائه و بعد بخش‌ها یا تمامی آن را برای سازمان ملل ترجمه و ارسال کند».

شهرها؛ بزرگ‌ترین قربانیان

مدت‌هاست گفته می‌شود شهرهای کشور از اقلیم طبیعی خود خارج شده‌اند. به‌عنوان مثال دیگر شهر تهران شهر انار و چنار نیست. همچنین بسیاری از شهرهای کشور دچار تغییر اقلیم شده‌اند. گودرزی مهم‌ترین ویژگی تغییر اقلیم در شهرهای کشور را افزایش دمای منطقه‌ای می‌داند. او می‌گوید: «چند ویژگی بارز در این زمینه وجود دارد. پایان زودهنگام سرمای زمستانه نخستین ویژگی آن است. کاهش بارش برف و در نتیجه عدم‌تغذیه مناسب منابع آب‌های زیرزمینی از دیگر اتفاقاتی است که قابل مشاهده است؛ همچنین تغییر پهنه اقلیمی رایج. پهنه اقلیمی رایج یعنی همان اقلیمی که مردم به آن عادت دارند؛ مثلا اقلیم آذربایجان نیمه مرطوب سرد است. تغییر پهنه‌های اقلیم کشاورزی از دیگر مشخصه‌هایی است که در نتیجه افزایش دما رخ داده است. همچنین رشد و عملکرد گیاهان در اثر افزایش دما تغییرات منفی داشته‌است. این موضوع باعث یک اتفاق شده است که به آن تغییر ضریب آسایش زندگی از دیدگاه اقلیمی می‌گوییم. این موضوع به‌معنای آن است که در منطقه‌ای که به‌صورت سنتی قابلیت کشت و بازده مناسبی را در نوعی از محصول کشاورزی دارد در آینده یا قابلیت کشت خود را از دست می‌دهد یا بازده و عملکرد محصولات از نظر کمی و کیفی دچار اختلال می‌شود».

اما به گفته مجری طرح راهبردی تغییر اقلیم کشور اتفاق دیگری هم که رخ داده است کاهش 10تا 15درصدی بارش‌هاست که منجر به اتفاقاتی نظیر کمبود آب شرب شهری و کشاورزی، برداشت زیاد و بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی و افت سطح آب‌های زیرزمینی می‌شود. با ظرفیت نگهداری آب در خاک بارش‌های باران به جای تغذیه منابع آب‌های زیرزمینی موجب شست‌و‌شوی خاک‌های زراعی مرغوب از طریق زهکش‌های طبیعی می‌شوند. همچنین کاهش ذخیره آبی سدها، کاهش تولید برقابی را شامل می‌شود.

«تغییرات فصلی بارش نیز با افزایش بارش‌های تابستانه و زمستانه، تغییر نوع بارش زمستانه از برف به باران و جابه‌جایی بارش به سمت انتهای فصول جلوه‌ای دیگر از تغییر اقلیم است. پدیده‌های حدی اقلیمی نظیر توفان، تگرگ، سرما و گرمای شدید و غیرمترقبه و خشکسالی و نسبت به دوره آماری افزایش می‌یابند.»؛ این بخش دیگری از سخنان دکتر گودرزی است.

آینده‌ای مبهم در انتظار شهرهاست

اما چه چیزی پیش روی شهرهای کشور است؟ آینده شهرهای کشور با بروز تغییر اقلیم چه خواهد شد؟ این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه سخن علمی در مورد ایران با این همه تنوع کاری بسیار سخت است، می‌گوید: «ما هنوز در ابتدای راه هستیم و باید تحقیقات زیادی با یک همت بلند و در بخش‌های مختلف و با مشارکت کامل و همکاری مؤثر ارگان‌ها‌ انجام شود و البته تحقیق باید صد درصد دقیق، علمی و فرابخشی باشد. می‌توان به‌طور کلی گفت بسیار پرمحتمل است بتوان این همه تغییر در ابعاد مختلف که در روندهای پارامترهای ا قلیمی از نظر زمانی و مکانی اتفاق افتاده را به نوسانات طبیعی اقلیمی نسبت داد».او تأکید می‌کند که باید ما آمادگی لازم برای سازگاری با تغییرات اقلیمی را به‌دست بیاوریم. گودرزی معتقد است که واژه مقابله با تغییر اقلیم و هر پدیده دیگر در طبیعت صحیح نیست چون توان مقابله نداریم. او می‌گوید: «حتی اگر هم‌اکنون توان توقف تمام و کمال تمامی فعالیت‌های آلاینده و منتشر‌کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان را هم ‌داشتیم باز هم سال‌ها و بلکه دهه‌ها طول می‌کشید تا به شرایط سال مبنا برسیم لذا باید به فکر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای باشیم و در عین حال به‌دنبال راه‌های سازگاری در بخش‌های مختلف باشیم. همچنین بایدبا برنامه اقدام ملی در تمامی بخش‌ها اقدام به سیاستگذاری‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت کنیم، در غیر این‌صورت با محدودیت‌های بسیار جدی در تمامی عرصه‌ها مواجه خواهیم شد که محدوده وسیعی از مشکلات از تأمین آب شرب و صنعت گرفته تا امنیت غذایی؛ ضررهای اقتصادی و طغیان آفات و بیماری‌های مختلف و مشکلات بهداشتی، تنفسی‌، افت تولید، مهاجرت و... را در بر می‌گیرد».

نمودارهای زیر تغییرات بارش و دما را نشان می‌دهد. نمودار اول روند بارش و نمودار‌ دوم روند دما را در ایستگاه کرمانشاه نشان می‌دهد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم دی 1392ساعت 18:8  توسط محمد دشتی ها | 

گروهی از کارشناسان محیط‌زیست‌ که مطالعات دامنه‌داری روی پدیده گرمای جهانی صورت داده‌اند می‌گویند این پدیده به‌شدت بر زنجیره غذایی جانوران ساکن قطب جنوب تأثیر‌گذار است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی مونگابی، نتایج این مطالعه که در نشریه «پلاس وان» منتشر شده نشان می‌دهد که گرمای جهانی سبب کاهش جدی جمعیت نوعی از سخت‌پوستان شبه‌‌میگو موسوم به کریل‌های جنوبگان می‌شود. کریل‌های جنوبگان در واقع به‌گونه‌ای از کریل‌ها با نام علمی Euphausia superba اطلاق می‌شود. این جانور از خانواده سخت‌پوستان به شمار می‌رود و در زنجیره غذایی قطب جنوب قرار دارد. کارشناسان محیط‌زیست پیش‌بینی می‌کنند که کریل‌ها به‌زودی 20درصد از وسعت زیستگاه خود یعنی چیزی معادل 1/2 میلیون کیلومترمربع را از دست خواهند داد.

سیمئن هیل، سرپرست اصلی این گروه مطالعاتی دراین‌باره گفت: کریل‌های جنوبگان، یکی از مهم‌ترین منابع غذایی برای بسیاری از جانوران ساکن اقیانوس منجمد جنوبی هستند و بسیاری از شکارچیان آبزی به‌طور مستقیم برای ادامه حیات به این جانور وابسته‌اند. به‌عنوان مثال کریل‌های جنوبگان 85درصد از حجم رژیم غذایی فوک‌های خزدار و 76درصد از رژیم غذایی مرغابی دریایی سرخاکستری را در فصل جفت‌گیری تشکیل می‌دهد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم دی 1392ساعت 17:7  توسط محمد دشتی ها | 

سال ۲۰۱۳ میلادی بستر اتفاقات مهمی در زمینه زیست محیطی بود. کاهش میزان تولید کربن توسط انسان، مصرف بهینه انرژی، تغییر چشمگیر در منابع تولید ان‍رژی و جایگزینی منابع جدید، تامین انرژی به جای سوخت فسیلی، مهندسی قاره‌ای و تبعات فاجعه فوکوشیما عمده‌ترین رخدادها در این زمینه بود.
به گزارش ایرنا رسانه‌های مختلف در جهان رویدادهای متفاوتی را دراین زمینه معرفی کردند اما برخی از مهم‌ترین وقایع زیست محیطی امسال که در اکثر این رسانه مطرح شده عبارت است از:

• شانس دیگری برای محافظت از آب و هوا

آخرین اطلاعات به دست آمده از شرایط جوی کره زمین بیانگر این واقعیت است که روند گرم شدن زمین نزولی شده و کندتر از حد مورد انتظار پیش می‌رود. این تغییر مهم، شانس دیگری را برای اجتناب از اثرات سوء گرم شدن آب و هوا فراهم کرده است.

• اولین نشانه از کاهش تولید کربن توسط انسان

روند رو به رشد تولید جهانی کربن در سال 2012 به اوج خود رسید و زنگ خطر افزایش بی‌رویه آن را در جو کره زمین به صدا درآورد. خوشبختانه در سال 2013 میلادی این روند صعودی معکوس شد و روزنه‌های امید را پیش روی نسل‌های آینده باز کرد.

• افزایش استفاده از منابع تجدیدپذیر، نویدبخش بهبود آب‌ و هوا

استفاده از انرژی سبز، سریع‌تر از هر منبع تامین انرژی دیگری رو به رشد است و انتظار می‌رود ظرف سه سال آینده جایگزین بنزین شود. البته برای اجتناب از تجاوز افزایش دمای زمین از 2 درجه سانتی‌گراد و خطرساز شدن این افزایش دما، تدابیر متعددی باید اتخاذ شود.

• بازمهندسی زمین: طرح‌های عظیم جغرافیایی

صرف نظر از تمام اخبار خوبی که در مورد بهبود وضعیت محیط زیست به گوش می‌رسد، احتمالاً برای اجتناب از اثرات مخرب تغییر آب و هوا، اجرای طرح‌های عظیم در مقیاس قاره‌ای ضروری است. در سال 2013 آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای شروع این طرح‌ها آغاز شد.

• ورود آب‌های آلوده به رادیواکتیو فوکوشیما به دریا

نشت چندین باره آب‌های آلوده به رادیواکتیو از سایت هسته‌ای فوکوشیما دایچی در طول دو سال گذشته، باعث طرح این پرسش شد که چگونه باید این آب‌های آلوده را مدیریت کرد. یک راه حل رادیکالی که در سال 2013 مطرح شد، این بود که مواد رادیواکتیو آب‌های فوکوشیما تا حد ممکن با استفاده از فیلتر تصفیه شده و مابقی آن در اقیانوس آرام، رها شود.

• تلاش برای پاکسازی هوای پکن

پایتخت چین، آلودگی بی‌سابقه‌ای را در ماه ژانویه 2013 تجربه کرد. پس از این واقعه، دولت چین از اتخاذ تدابیر فوق‌العاده برای پاکسازی هوای پکن خبر داد. با وجود این که اجرای تدابیر مذکور امکان‌پذیر است، بر اساس مطالعات انجام شده، مدت زمانی بسیار طولانی برای اثرگذاری این تدابیر نیاز است.

• ردپای 5000 ساله انسان مدرن بر کره زمین

همه محققان اتفاق نظر دارند که آخرین دوران زمین‌شناختی، با حضور فعال انسان شکل گرفته است، اما زمان دقیق آغاز این دوران چه وقتی بوده است؟ در سال 2013 تحقیقاتی انجام شد که پرده از این راز برمی‌دارد.

• آتشفشان مدفون زیر یخ‌های قطب جنوب

برای اولین بار، یک آتشفشان فعال در زیر یخ‌های قطب جنوب و در منطقه غربی آن شناسایی شد. گرمای ناشی از این آتشفشان فعال می‌تواند روند ذوب شدن یخ‌های قطب جنوب را تسریع کند.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی 1392ساعت 17:23  توسط محمد دشتی ها | 

بنا به اعلام کارشناسان سازمان ملی امور جوی و اقیانوسی آمریکا، قطب شمال در سال‌جاری میلادی گرم‌تر و سبزتر شده است.

این کارشناسان با همکاری سازمان هوا فضا به اندازه‌گیری برخی شاخص‌های آب و هوایی نظیر دمای هوا، پوشش برفی، میزان یخ‌ها، دمای اقیانوس منجمد‌شمالی، رشد نباتات و رفتارهای حیوانات وحشی قطب شمال پرداخته و در مقایسه این شاخص‌ها با سال2012 میلادی دریافتند بسیاری از این شاخص‌ها به‌دلیل گرم شدن قطب شمال همچنان در حال تغییر هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس، آب‌های گرم نواحی شرقی قطب شمال به‌احتمال زیاد ناشی از عقب‌نشینی زودتر از موعد یخ‌ها از این ناحیه و ورود جریان‌های آبی گرم از اقیانوس اطلس شمالی است. عقب‌نشینی‌ یخ‌ها نیز سبب شده است دریاهای «کارا» و «بارنتس» در معرض تابش آفتاب گرم تابستانی قرار بگیرند. در همین حال در بخش غربی قطب شمال، عقب‌نشینی یخ‌ها دیرتر و کمتر از میزان طبیعی بوده که این مسئله سبب کاهش دمای سطح آب دریاهای «چوکچی» و «شرق سیبری» بیش از میانگین متوسط شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی 1392ساعت 12:51  توسط محمد دشتی ها | 

محققان کانادایی موفق به شناسایی گاز گلخانه‌ای جدیدی به نام "پرفلورو تری بوتیل آمین" شده‌اند که هفت هزار برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن در گرم کردن زمین تأثیرگذار است.
به گزارش ایسنا، گاز گلخانه‌ای پرفلورو تری بوتیل آمین (PFTBA) از اواسط قرن بیست و یکم در صنایع برق و الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

"آنگلا هانگ" یکی از نویسندگان تحقیق و از محققان دپارتمان شیمی دانشگاه تورنتو تأکید می‌کند: این گاز گلخانه‌ای دارای بالاترین بازده تابشی از هر نوع مولکول شناسایی شده در جو تاکنون است.

این مطالعه نشان می‌دهد، گاز گلخانه‌ای پرفلورو تری بوتیل آمین هفت هزار و 100 برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن در گرم کردن زمین طی یک بازه زمانی 100 ساله است.

غلظت گاز پرفلورو تری بوتیل آمین در جو در مقایسه با غلظت دی ‌اکسید‌کربن که 400 واحد در میلیون است، پایین‌تر بوده و حدود 0.18 واحد در تریلیون است.

دکتر "دریو شیندل" از متخصصان هواشناسی در موسسه تحقیقات فضایی گودارد ناسا تأکید کرد: در صورتی که میزان این گاز گلخانه‌ای در جو افزایش پیدا کند، تأثیر بسیار زیادی بر تغییرات آب و‌ هوایی خواهد داشت، اما میزان کنونی آن چندان نگران‌کننده نیست.

محققان پیش‌بینی می‌کنند که گاز گلخانه‌ای پرفلورو تری بوتیل آمین به مدت 500 سال در جو باقی بماند و بر خلاف دی‌اکسیدکربن که توسط جنگل و اقیانوس جذب شده، توسط هیچ عامل طبیعی جذب نشود.

نتایج این مطالعه در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392ساعت 16:53  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان مطالعات جوی در اروپا با انتشار گزارش جدیدی از «شاخص عملکرد تغییرات جوی» (CCPI) در کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل در ورشو همچنان از افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان خبر دادند.
 این شاخص به بررسی و رتبه‌بندی میزان فعالیت‌ها و تلاش‌های کشورهای مختلف جهان در زمینه مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از رشد گرمای جهانی می‌پردازد. در این گزارش که طی کنفرانس آب و هوایی ورشو توسط 2مؤسسه به نام‌های «ژرمن‌واچ» و «شبکه فعالیت اقلیمی اروپا» ارائه شده آمده است که میزان گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان افزایش یافته اما با این حال این شاخص برای نخستین بار نشان می‌دهد که می‌توان نسبت به تلاش کشورهای جهان برای مقابله با روند تولید این گازها امیدوار بود.

جان بورک از کارشناسان ارائه‌کننده گزارش جدید «شاخص عملکرد تغییرات جوی» که به رتبه‌بندی فعالیت‌ حفاظت اقلیمی در 58کشور با بالاترین میزان تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان پرداخته گفت: نشانه‌های مثبتی در جهت کاهش انتشار دی‌اکسید کربن در سطح جهان مشاهده شده است. ناامیدکننده‌ترین رتبه در این گزارش مربوط به کانادا و استرالیا بوده که نامطلوب‌ترین عملکرد را در زمینه کنترل تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای در میان کشورهای صنعتی داشته‌اند و ژاپن نیز چندین رتبه سقوط داشته و به رتبه 57رسیده است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم آذر 1392ساعت 11:18  توسط محمد دشتی ها | 

سازمان‌های غیر دولتی طرفدار محیط زیست در کنفرانس ورشو علاوه بر اعتراض به سیاست‌های زیست‌محیطی کشور میزبان اعلام کردند این کنفرانس دستاورد روشنی نداشته است. آن‌ها به نشانه اعتراض کنفرانس را قبل از پایان رسمی آن ترک کردند.
به گزارش دویچه وله،به گفته مدافعان محیط زیست، کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل متحد در ورشو، پایتخت لهستان دستاورد روشنی به همراه نداشته است. کنفرانس آب و هوایی ورشو که روز جمعه ۲۱ نوامبر ( اول آذر) به کار خود پایان می‌دهد، اعتراض فعالان محیط زیست را برانگیخت، به طوری که روز گذشته نمایندگان تعدادی از سازمان‌های غیر دولتی (مردم‌نهاد) طرفدار محیط زیست در اعتراض به این کنفرانس محل اجلاس را ترک کردند.

اعتراض به سیاست‌های محیط زیستی لهستان

سازمان‌های غیردولتی مدافع محیط زیست در کنفرانس ورشو به عنوان عضو ناظر شرکت داشتند. این سازمان‌ها از جمله از سیاست‌های محیط زیستی کشور میزبان، لهستان نیز انتقاد کردند.

دانیل میتلر، مدیر سیاسی سازمان محیط زیستی "گرین‌‌ پیس" می‌گوید: «این کنفرانس به میزبانی کشوری برگزار شد که سیاست‌های آن در باره محیط زیست مورد انتقاد بوده است، از همین رو به جای پیشرفت در گفت‌و‌گو‌ها به عقب بازگشتیم.»

لهستان در کنفرانس سازمان ملل متحد در ورشو از استفاده خود از زغال سنگ برای تولید انرژی دفاع کرد. از این گذشته بخش قابل توجهی از بودجه برگزاری کنفرانس مقابله با تغییرات آب و هوایی در ورشو توسط کارخانه‌های تولید زغال سنگ تامین شده است.

کارگران معادن زغال سنگ و نمایندگانشان مخالف برچیده شدن معادن زغال سنگ و بیکاری کارگران هستند. آن‌ها به رغم انتشار گازهای گلخانه‌ای بر اثر سوختن زغال سنگ خواستار ادامه استفاده از این نوع از انرژی هستند.

مارچین کورولتس، وزیر محیط زیست لهستان تاکنون چند ‌بار تاکید کرده که کشورش از میزبانی خود استفاده می‌کند تا جلوی الزامی شدن کاهش گازهای گلخانه‌ای را در پیمان جدید بگیرد.

کنفرانس محیط زیست سازمان ملل در ورشو با شرکت نمایندگان ۱۹۴ کشور جهان دوشنبه (۱۱ نوامبر) شروع به کار کرد. هدف از این کنفرانس تنظیم پیمان زیست‌محیطی جدیدی عنوان شده بود که قرار است در سال ۲۰۱۵ به تصویب برسد و از سال ۲۰۲۰ میلادی به مرحله اجرا درآید.

آلمان از مدافعان پیمان جدید

آلمان از جمله شرکت‌کنندگان در کنفرانس ورشو است که بر روی عقد پیمان جدید تاکید دارد. این کشور خواستار آن است تا اعضای شرکت‌کننده در کنفرانس ورشو موافقت خود را با کاهش تولید گاز کربنیک تا سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کنند.

اورزولا هاینن اسر، نماینده آلمان در کنفرانس ورشو می‌گوید، برخی از کشور‌ها از اعلام زمان‌بندی و اهداف خود خودداری می‌کنند و نمی‌خواهند متعهد به برنامه روشنی برای رسیدن به پیمان جدید باشند.

به گفته نماینده آلمان بخشی از کنفرانس که در این دوره نتیجه‌بخش بود، مربوط به کمک کشورهای صنعتی به کشورهای فقیری می‌شود که از تغییرات آب و هوایی و فجایع طبیعی متضرر می‌شوند.

از سوی دیگر اعلام شد، ‌بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از روسای کشور‌ها خواسته است تا برای شرکت در نشستی فوق‌العاده با موضوع پیمان جدید محیط زیستی در ماه سپتامبر سال آینده به نیویورک سفر کنند.

 

+ نوشته شده در  شنبه دوم آذر 1392ساعت 9:12  توسط محمد دشتی ها | 

فاجعه توفان فیلیپین، بحث بر سر گرم شدن کره زمین و انتشار گازهای گلخانه‌ای را دوباره به جریان انداخته است. کارشناسان تایید می‌کنند که تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین مستقیما مسئول توفان‌ها نیست اما در شدت و قدرت آن‌ها تاثیر دارد.
میشل ژَرو، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی، در این باره می‌گوید: این دهه گرم‌ترین دهه ثبت شده در تاریخ است. سال‌هایی را که ما اکنون "سالهای سرد" می‌نامیم، در واقع گرمتر از سالهای گرم قبل از سال ۱۹۹۸ هستند. پس این امر تایید می‌کند که گرمایش زمین، یک واقعیت است و متوقف نشده است.

به گفته سازمان ملل متحد، عامل دیگری که باعث افزایش آسیب‌ها شده است، اینست که از ابتدای سال ۲۰۱۳ سطح میانگین دریاها به میزان بی‌سابقه‌ای رسیده است.

میشل ژَرو می‌افزاید: «در حوالی فیلیپین، افزایش سطح دریا طی بیست سال گذشته، سه یا چهار برابر بیشتر از سطح جهانی بوده است. می توان گفت که به دلیل سطح بالای دریا، قطعا آسیب های پیش آمده بیشتر از آن چیزی است که تحت شرایط مشابه باد و توفان، صد سال پیش رخ می داد.»

همانطور که در توفان هایان دیده شد، افزایش سطح آب دریا، باعث آسیب پذیری بیشتر مردم مناطق توفان زده است. تغییرات آب و هوایی موجب گرم شدن سطح اقیانوس ها و افزایش قدرت توفان‌ها گشته است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان 1392ساعت 10:17  توسط محمد دشتی ها | 

همشهری آنلاین: بر اساس تازه ترین تحقیقات، گونه‌های جانوری که در دریا زندگی می‌کنند، در مقایسه با سایر گونه‌های جانوری واکنش سریع‌تری به گرم شدن کره زمین از خود نشان می‌دهند
به گزارش ایسنا، نتایج بررسی‌های محققان در 17 موسسه تحقیقاتی در هشت کشور جهان نشان می‌‎دهد مناطقی که برخی گونه‌های دریایی از جمله ماهی‌ها، مرجان‌ها و پلانکتون‌ها در آنجا زندگی می‌کنند، با میانگین سرعت 72 کیلومتر در هر دهه در حال جابجایی هستند که این حرکت عمدتاً به سمت قطب‌ها صورت می‌گیرد.

این میزان بیش از 10 برابر سرعت 6.1 کیلومتری تغییر در موجودات ساکن خشکی است.

محیط دریاها طیف وسیعی از تغییرات ناشی از افزایش انتشار کربن را متحمل شده است که دانشمندان دلیل اصلی آن را گرم شدن کره زمین می‌دانند.

یخ‌های قطب شمال با سرعت بی سابقه‌ای در حال ذوب شدن هستند. این در حالی است که کربن حل شده در اقیانوس‌ها باعث افزایش اسیدیته آب و در نتیجه از بین رفتن مرجان‌ها و صدف شده است.

به گفته یکی از محققان این پژوهش، یافته‌های این تحقیق پیامدهای زیادی برای ماهیگیری به همراه خواهد داشت.

 

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان 1392ساعت 17:19  توسط محمد دشتی ها | 

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) روز چهارشنبه ۶ نوامبر اعلام کرد حجم گازهای گلخانه‌ای که مسئول تغییرات آب و هوایی شناخته می‌شود در جو کره زمین در سال ۲۰۱۲ به رکورد جدیدی رسید.

به گزارش رویترز دبیر کل WMO، میشل ژراد، در یک کنفرانس خبری در ژنو که در آن "بولتن گازهای گلخانه‌ای" سالانه این سازمان ارائه شد، گفت: "غلظت همه این گازهای گلخانه‌ای عمده دوباره به حد بی‌سابقه‌ای رسیده‌اند."

ژراد گفت این رونده شتاب‌گیرنده باعث تشدید تغییرات آب هوایی شده است و رسیدن به هدف مورد توافق در اجلاس کپنهاگ در سال 2009 برای محدود کردن گرمایش جهانی در حد زیر  2 درجه را سخت‌تر کرده است.

او گفت: "سال 2012 وضعتی بدتر از سال 2011 داشت، و وضع سال 2011 بدتر از سال 2010 بود. هر سال می‌گذرد کنترل وضعیت سخت‌تر می‌شود، و باقیماندن در زیر میزان نمادین میانگین جهانی 2 در جه سخت‌تر می‌شود."

"برنامه محیط زیست سازمان ملل" روز سه‌شنبه اعلام کرد که انتظار می‌رود میزان خروجی گازهای گلخانه‌ای در سال 2020 هشت تا 12 میلیارد تن بالاتر از حد ضروری برای محدود کردن گرمایش جهانی زیر 2 درجه باشد.

ژارد در کنفرانس خبری گفت اگر جهان به مسیر کنونی‌اش ادامه دهد، گرمایش جهانی احتمالا در میانه از حد 2 درجه عبور خواهد کرد، و چنین وضعیتی بر چرخه آب، سطح دریاها و حوادث شدید آب و هوایی تاثیر خواهد گذاشت.

او گفت: "هر چه ما بیشتر دست روی دست بگذاریم، ماندن در زیر این حد درجه حرارت مشکل‌تر خواهد شد و تاثیر شدیدتری بر کشورهای بسیار ایجاد خواهد شد، و بنابراین تطبیق یافتن با این تاثیرات مشکل‌تر خواهند بود."

او گفت سیستم آب و هوایی کره زمین بیشتر تحت تاثیر اقیانوس‌ها قرار دارد تا جو، و با توجه به زمانی که طول می‌کشد تا دریاها گرمتر شوند، تاثیر کامل خروجی فعلی گازهای گلخانه‌ای مدت‌ها بعد بروز خواهد کرد."

او گفت: "حتی اگر ما بتوانیم خروج این گازها همین امروز متوقف کنیم- کاری که می‌دانیم ناممکن است- گرم شدن اقیانوس‌ها ادامه خواهد داشت و بالا آمدن سطح دریاها برای صدها سال تداوم خواهد یافت."

نمایندگانی از بیش از 190 کشور جهان هفته آینده در ورشو در یک کنفرانس سازمان ملل حضور خواهند یافت تا بر اساس یک پیمان جدید آب و هوایی که قرار است تا سال 2015 امضا شود، اما تنها در سال 2020 عملی خواهد شد، خروجی گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند.

بولتن WMO نشان می‌دهد که حجم دی‌اکسید کربن یا CO2، گاز گلخانه‌ای اصلی که در فعالیت‌های انسانی ایجاد می‌شود، در سال 2012 سریعتر از دهه قبل افزایش یافته است، و به 393.1 بخش در میلیون (ppm)، یعنی 41 درصد بالاتر از حد دوران ماقبل صنعتی رسیده است.

مقدار این گاز در جو به اندازه 2.2 ppm در سال 2012 افزایش یافته است، که بالاتر از حد میانگین سالانه 2.02 ppm در طول ده سال گذشته بوده است.

ژرار گفت دی اکسید کربن گازی بسیار پایدار است و احتمالا برای مدتی طولانی در جو باقی خواهند ماند. به گفته این غلظت‌های دی‌اکسید کربن بالاترین میزان‌ها درژ بیش از 800 هزار سال گذشته در کره زمین هستند.

ژرار گفت: "افزایش در میزان CO2 عمدتا ناشی از فعالیت‌های انسانی است. اقداماتی که ما در حال حاضر انجام می‌دهیم یا انجام نمی‌دهیم پیامدهای برای مدتی بسیار بسیار طولانی خواهند دشت."

افزایش دومین گاز گلخانه‌ای مهم، متان، نیز با سرعتی مشابه چهار سال گذشته، در سال 2012 ادامه داشته است و به میانگین جهانی 1819 بخش در میلیارد (ppb) رسیده است، و سومین گاز گلخانه‌ای مهم، اکسید نیتروژن، به میزان 325.1 ppb رسیده است.

 

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم آبان 1392ساعت 10:59  توسط محمد دشتی ها | 

فرسایش صخره‌های یخی در شرق سیبری تقریبا با شدت بیشتری رخ می‌دهد و دانشمندان با مشاهده این فرایند پیش‌بینی می‌کنند که دمای تابستانی در مناطق منجمد روسیه افزایش یابد و منجر به کاهش وسعت یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی شود.
کارشناسان مرکز تحقیقاتی آلفرد وگنر و مرکز تحقیقاتی قطبی اقیانوسی هلم‌ هولتز با هدف یافتن دلایل فرسایش سرزمین‌های مناطق منجمد قطبی به بررسی و مطالعه اطلاعات و تصاویر نواحی ساحلی شرق سیبری پرداختند. آنها دریافتند به‌دنبال افزایش دما در نواحی منجمد سیبری، سواحل اقیانوس منجمد شمالی سریع‌تر فرسایش می‌یابند. به‌عنوان مثال به‌ازای میانگین یک درجه سانتی‌گراد افزایش دما در تابستان، عقب‌نشینی و فرسایش نواحی ساحلی سالانه 1/2 متر شدت می‌گیرد. به گزارش ایسنا به نقل از سایت‌ اینترنتی ای‌ان‌ان، به‌دنبال عقب‌نشینی سواحل و پسروی زمین‌های ساحلی، امواج سبب تخریب این سواحل شده و سطح زمین را به زیر خود فرو می‌برند که این مسئله دانشمندان را نسبت به زیرآب‌رفتن کامل و ناپدید شدن جزیره موستاخ در شرق دلتای لنا نگران کرده است. روند کنونی گرمای هوا برای این جزیره کوچک که در شرق شهر بندری تیسکی قرار دارد به‌معنای زوال کامل است. این جزیره طی کمتر از 100سال از چند قسمت از هم خواهد گسست و پس از آن به سرعت ناپدید می‌شود. این جزیره در رأس شمالی خود نشان‌دهنده نوسان فرسایشی سالانه 10تا 20متر در سواحل آن است که تاکنون طی 60سال گذشته 24درصد از وسعت خود را از دست داده است.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم آبان 1392ساعت 18:12  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان زیست‌محیطی آمریکا در یک مطالعه جدید به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال کوچک‌تر شدن جثه پستانداران در نتیجه تغییرات جوی ناشی از فعالیت‌های غیراستاندارد انسانی وجود دارد.

این محققان پیش‌بینی کرد‌ه‌اند که تکرار روند کاهش جثه پستانداران که حداقل در دو دوره زمانی در گذشته‌های دور بر اثر تشدید گرمای جهانی اتفاق افتاده بار دیگر بر اثر پدیده تغییرات جوی ناشی از فعالیت‌های انسانی امکان‌پذیر است.

محققان با بررسی فسیل پستاندارانی از جمله میمون‌سانان، اسب‌ها و گوزن‌ها دریافتند در دو دوره زمانی یعنی حدود 55 و 53 میلیون سال پیش که پدیده گرم شدن زمین در دو نوبت اتفاق افتاد، اندازه بدن این حیوانات نسبت به قبل کوچکتر شده است.

 «فیلیپ کینگریچ» از دانشمندان زیست‌محیطی دانشگاه میشیگان گفت: بروز پدیده کوتولگی در میان پستانداران می‌تواند با گرم شدن جهان اتفاق افتاده باشد. همچنین با توجه به اینکه در دو دوره گذشته شاهد این رابطه علت و معلولی بوده‌ایم می‌توان گفت که تحلیل رفتن اندازه بدن پستانداران واکنشی آشکار به گرم شدن زمین است.

 به گفته این محققان، کوچک شدن جثه پستانداران می‌تواند واکنش تکاملی این گونه‌های حیوانی به پدیده شدید گرم شدن جهانی زمین باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، «ویل کلاید» از کارشناسان دانشگاه «نیوهمپشایر» نیز در این رابطه متذکر شد: درک بهتر از رابطه بین تغییرات در اندازه بدن پستانداران و افزایش گازهای گلخانه‌ای ناشی از گرم شدن زمین می‌تواند به ما کمک کند تا تغییرات احتمالی زیست‌بومی را که در واکنش به نوسانات فعلی جو زمین رخ خواهند داد، پیش‌بینی کنیم.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آبان 1392ساعت 18:1  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان مطالعات جوی آمریکا در بررسی‌های جدید خود دریافتند که تشدید گرمای سطح اقیانوس‌ها سبب افزایش مقدار جیوه در بدن آبزیان و جانداران دریایی می‌شود.
 به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، بالا رفتن دمای سطح آب اقیانوس بر اثر پدیده تغییرات جوی می‌تواند به انباشته‌شدن جیوه در بدن ماهی‌ها منجر شود و سلامت مصرف‌کنندگان مواد غذایی دریایی را به خطر بیندازد. به گفته کارشناسان، آلودگی‌های صنعتی باعث انتشار جیوه در محیط‌زیست می‌شود.

این عنصر به‌تدریج وارد جریان آب رودخانه‌ها شده و پس از آن در آب دریاها و اقیانوس‌ها تجمع یافته و سپس در آب به «متیل جیوه» تبدیل می‌شود. این کارشناسان معتقدند که پیش از این هیچ مطالعه دقیقی که این پیامدهای زیست‌محیطی را با جزئیات بیشتر روی ماهی‌ها ارزیابی کند، انجام نشده است. در این بررسی کارشناسان آمریکایی به مطالعه روی نوعی ماهی کوچک آب‌شیرین تحت دماهای مختلف در محیط آزمایشگاهی و در استخرهای حاوی آب شور پرداختند. همچنین ماهی‌های نگهداری‌شده در استخر حاوی آب‌های شور از انواع حشرات و کرم‌ها تغذیه می‌کردند درحالی‌که ماهی‌های آزمایشگاهی با مواد خوراکی حاوی جیوه تغذیه می‌شدند. نتایج این آزمایش‌ها تأیید کرد که ماهیان ساکن آب‌های گرم، مقدار غذای بیشتری مصرف می‌کنند، رشد کمتری دارند و میزان جیوه در بافت‌های بدنشان نیز بیشتر است و در نتیجه مصرف اینگونه ماهی‌ها می‌تواند انسان‌ها را در معرض خطر آلودگی جیوه قرار دهد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم مهر 1392ساعت 17:21  توسط محمد دشتی ها | 

 
همشهری آنلاین:
انتظار می‌رود که گرمایش جهانی پیامدهایی بسیار فراگیر و درازمدت، و در بسیاری موارد مصیبت‌بار برای کره زمین داشته باشد.
برای چند سالی گرمایش جهانی - گرم شدن تدریجی سطح کره زمین، اقیانوس‌ها و جو- موضوع مباحثاتی داغ در جامعه علمی بود.

اما امروزه پژوهشگران اتفاق نظر دارند که گرمایش جهانی پدیده‌ای واقعی و ناشی از فعالیت انسانی، عمدتا مصرف سوخت‌های فسیلی که دی‌اکسیدکربن، متان و سایر گازهای گلخانه‌ای را به جو می‌فرستند، است. در واقع گزارش مفصلی که در 27 سپتامبر 2013 بوسیله "هیات بین‌دولتی تغییرات اقلیمی" (IPCC) منتشر شد بیانگر آن است که دانشمندان بیش از پیش درباره رابطه میان فعالیت‌های انسانی و گرمایش جهانی یقین پیدا کرده‌اند.

علاوه بر اینها گرمایش جهانی از هم اکنون اثراتی قابل‌سنجش بر سیاره ماه ایجاد کرده است:

افزایش میانگین درجه حرارت

یکی از فوری‌ترین و آشکارترین اثرات گرمایش جهانی افزایش درجه حرارت در سراسر جهان است. بر اساس گزارش "اداره ملی جوی و اقیانوسی آمریکا" (NOAA) میانگین درجه حرارت جهانی در طول 100 سال گذشته 0.8 درجه سلسیوس افزایش یافته است.
به گزارش NIOAA از 1895 که ثبت درجه حرارت هوا آغاز شده است، سال 2012 گرمترین سال در 48 ایالت آمریکا بوده است، و این سال در سطح جهان از لحاظ گرمترین سال‌ها در رتبه دهم قرار دارد، و 9 سال با بیشترین درجه حرارت از سال 2000 به بعد ثبت شده‌اند.

رویدادهای آب و هوایی شدید

دانشمندان دریافته‌اند که شمار و شدت رویدادهای آب و هوایی شدید - مانند درجه‌حرارت‌های بسیار بالا یا بسیار پایین بی‌سابقه، باران‌های شدید یا توفان‌های بزرگ- معیار کارآمدی برای تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی است.

شاخص رویدادهای شدید آب و هوایی آمریکا (CEI) در سال 1996 ایجاد شد تا چنین رویدادهایی را ردیابی کند. به گزارش NOAA شمار رویدادهای شدید آب و هوایی که در سوابق تاریخی که غیرمعمولترین رویدادها شمرده می‌شوند، در طول چهار دهه گذشته در حال افزایش بوده است.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که در سال‌های آینده نیز رویدادهای غیرمعمول آب و هوایی مانند امواج گرما، خشکسالی، کولاک‌ها و توفان‌ها با فراوانی و شدت بیشتری رخ دهند.

 عوض شدن الگوهای آب و هوایی

مدل‌های آب و هوایی پیش‌بینی می‌کنند که گرمایش جهانی باعث خواهد شد که الگوهای اقلیمی در سراسر جهان دستخوش تغییرات قابل‌توجهی شوند. این تغییرات احتمالا شامل تغییرات عمده در الگوهای بادها، ریزش سالانه برف و باران و نوسانات فصلی درجه حرارت است.

و آنچنانکه "سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا" (EPA) می‌گوید از آنجایی که میزان گازهای گلخانه‌ای احتمالا برای سال‌ها بالا باقی خواهد ماند، انتظار می‌رود این تغییرات برای چندین دهه یا حتی بیشتر ادامه پیدا کند.

برای مثال در شمال شرق ایالت متحده، تغییرات آب و هوایی احتمالا باعث افزایش باران سالانه می‌شود، در حالیکه انتظار می‌رود در شمال غرب آمریکا در ساحل اقیانوس آرام میزان ریزش باران تابستانی کاهش یابد.

 یخ و برف

به گزارش EPA از 1970 به بعد میزان پوشش برف در آمریکا به طور مداوم در حال کاهش بوده است، و میانگین درجه حرارت "پرمافراست" (خاکی درجه حرارت آن در حد یا پایین‌تر از دمای انجماد است) در حال افزایش بوده است.

یکی از آشکارترین اثرات گرمایش جهانی کاهش یخ‌های اقیانوس قطب شمال بوده است. دانشمندان در سال 2012 کمترین میزان پوشش یخ قطبی را ثبت کردند. اغلب تجزیه و تحلیل‌های پیش‌بینی می‌کنند که در طول چند سال آینده، اقیانوس قطبی در ماه‌های تابستان کاملا عاری از یخ خواهد شد.

پس‌نشستن یخچالی نیز یک اثر آشکار گرمایش جهانی است. برای مثال بر اساس گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا فقط 25 یخچال بزرگتر از 25 جریب اکنون در پارک ملی یخچالی مونتانا یافت می‌شود، در حالیکه در گذشته در این پارک حدود 150 یخچال وجود داشت. روند مشابهی در مناطق یخچالی در سراسر جهان مشاهده می‌شود.

بالا آمدن سطح دریاها

با ذوب شدن یخ‌ها در مناطق قطب شمال و جنوب به همراه ذوب شدن پوشش‌ یخی و یخچال‌ها در سراسر گرینلند، آمریکای شمالی و اروپا و آسیا انتظار می‌رود که سطح آب دریاها به طور قابل‌توجهی بالا بیاید. و در اغلب این موارد انسان‌ها مقصرند: در گزارش اخیر IPCC دانشمندان آب و هوا می‌گویند با میزان دست کم 95 درصد اطمینان دارند که انسان‌ها مسئول گرم شدن اقیانوس‌ها، ذوب شدن سریع یخ‌ها و بالا آمدن سطح آب دریاها، یعنی تغییراتی هستند که از دهه 1950 شروع به پدیدار شدن کرده‌اند.

بر اساس گزارش EPA سطح آب دریاها از سال 1870 تاکنون 20 سانتی‌متر بالا آمده است و انتظار می‌رود سرعت این بالا آمدن در سال‌های آینده افزایش یابد.

اگر روند کنونی ادامه یابد، بسیاری از مناطق ساحلی- جایی که حدود نیمی از جمعیت جهان در آن زندگی می‌کنند- به زیر آب خواهند رفت.

اسیدی شدن اقیانوس‌ها

با افزایش میزان دی‌اکسیدکربن جو، اقیانوس‌ها مقداری از این دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کنند، و در نتیجه اسیدیته آب دریا افزایش می‌یابد. به گفته EPA از هنگام آغاز انقلاب صنعتی در ابتدای دهه 1700 تا کنون اسیدیته اقیانوس‌ها حدود 25 درصد افزایش یافته است.

از انجایی اسیدها باعث حل شدن کربنات کلسیم می‌شوند، اسیدی شدن بیشتر آب دریا اثرات زیانباری بر ارگانیسم‌هایی مانند مرجان‌ها، صدف‌ها، پلانکتون‌ها و نرم‌تنان دارد که غلاف‌های ساخته شده از کربنات کلسیم دارند.

اکر روند اسیدی‌شدن آب اقیانوس‌ها ادامه یابد، انتظار می‌رود که میزان آبسنگ‌های مرجانی به طور فزاینده‌ای در مناطقی که اکنون به فراوانی یافت می‌شوند، کاهش یابد.

 اثرات بر گیاهان و حیوانات

انتظار می‌رود اثرات گرمایش جهانی بر اکوسیستم‌های کره زمین بسیار عمیق و گسترده باشد. به گزارش آکادمی ملی علوم آمریکا بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری از هم اکنون با افزایش درجه حرارت گستره محیط زندگی‌شان را به سمت شمال یا به ارتفاعات بالاتر منتقل کرده‌اند.

به گزارش EPA به علاوه پرندگان و حشرات مهاجر اکنون چند روز یا چند هفته زودتر به مناطق تغذیه و آشیانه‌گذاری‌شان وارد می‌شوند.

درجه حرارت بالاتر همچنین گستره بسیاری از عوامل بیماری‌زا را که زمانی محدود به مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری بود اکنون باعث مرگ گونه‌های گیاهی و جانوری می‌شود که قبلا از این بیماری‌ها در امان بودند.

بر اساس گزارشی که در جورنال Nature Climate Change این اثر و سایر اثرات گرمایش جهانی اگر به حال خود رها شوند، احتمالا تا سال 2080 به ناپدیدشدن تا نیمی از گیاهان و یک سوم جانوران از گستره فعلی‌شان خواهد انجامید.

 تاثیرات اجتماعی

همانقدر که تغییرات آب و هوایی بر دنیای طبیعی تاثیرگذار خواهد بود، پیش‌بینی می‌شود که تغییرات ایجاد شده در جامعه انسانی حتی مصیبت‌بارتر باشد.

احتمالا ضربه خردکننده‌ای به نظام‌های کشاورزی وارد خواهد شد: گرچه فصل‌های رویش در برخی از مناطق گسترش خواهد یافت، مجموعه تاثیرات خشکسالی، شرایط شدید آب و هوایی، نبود یخ‌های ذوب‌شوند، شمار بیشتر و تنوع حشرات آفت، پایین آمدن سطح آب در سفره‌های آب زیرزمینی و از دست رفتن زمین‌های قابل‌کشت می‌تواند باعث کاهش شدید محصولات کشاورزی و دامی در سراسر جهان شود.

این فقدان ایمنی غذایی به نوبه خود ممکن است باعث آشفتگی در بازارهای بین‌المللی غذا شود، و به بروز قحطی، آشوب‌های بر سر غذا، ناپایداری سیاسی و ناآرامی‌های داخلی در کشورها در سراسر جهان شود.

انتظار می‌رود اثرات گرمایش جهانی بر سلامت انسان نیز جدی باشد. انجمن پزشکی آمریکا گزارش کرده است که افزایش بیماری‌های منتقل‌شونده بوسیله پشه مانند مالاریا و تب دنگی، و نیز افزایش موارد بیماری‌های مزمن مانند آسم از هم اکنون شروع شده است، با بیشترین احتمال نتیجه مستقیم گرمایش جهانی است.

بسیاری از این تاثیرات پیش‌بینی‌شده نتیجه پژوهش‌های گسترده علمی و مدل‌های آب و هوایی بوده است، و این حقیقت که بسیاری از این اثرات از هم اکنون قابل مشاهده است، به اعتبار این پیش‌بینی‌ها درباره اثرات گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی می‌افزاید.

LiveScience

 

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم مهر 1392ساعت 19:10  توسط محمد دشتی ها | 

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) از اجرای پروژه‌ای تازه با موضوع آب و افزایش سازگاری با تغییرات جوی خبر داد.
 به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، طرح «آگاهی از شرایط جوی» که به‌عنوان یک پروژه جدید اخیرا از سوی «برنامه جهانی آب» راه‌اندازی شده، یک زیربنای طبیعی را به‌عنوان راه‌حلی طبیعی برای سازگاری بیشتر با پدیده تغییرات جوی و توسعه پایدار معرفی خواهد کرد. این پروژه طی یک دوره 4 ساله اجرا می‌شود و خدمات اکوسیستمی را به‌صورت مستقیم‌تر به توسعه زیربنایی آب مرتبط می‌کند.

این پروژه همچنین براساس یک مشارکت بین‌المللی که انستیتو بین‌المللی مدیریت آب، انستیتو توسعه خارجی، شورای تحقیقات علمی و صنعتی غنا، دانشگاه نایروبی، دانشگاه منچستر، مرکز تغییرات جوی باسک و اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت گردهم آورده، اجرا می‌شود. مارک اسمیت، مدیر برنامه جهانی آب، در این‌باره گفت: در برنامه جدید، بستر رودخانه‌ها به‌عنوان زیرساختی طبیعی تلقی می‌شوند که خدمات اکوسیستمی ارائه می‌دهند. از این دیدگاه، برنامه‌ریزی زیربنایی و سرمایه‌گذاری مالی زیربنایی روی بستر رودخانه‌ها شامل مجموعه‌ فعالیت‌های زیرساختی طبیعی و غیرطبیعی خواهد بود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم مهر 1392ساعت 12:43  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان سلامت و محیط‌زیست در یک مطالعه جدید تأکید کردند که کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای، یکی از راهکارهای مؤثر برای کاهش خطر مرگ‌ومیر زودرس انسان‌ها به‌ویژه در شهرهای بزرگ است.


به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، در یک مطالعه آماری جدید پیش‌بینی شده که کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌تواند تا سال 2100میلادی هر سال از 3میلیون مورد مرگ‌ومیر زودرس در انسان‌ها پیشگیری کند. تولید بیشتر گازهای گلخانه‌ای هم‌اکنون به‌عنوان عامل تشدیدکننده گرمای جهانی شناخته شده است.

گازهای گلخانه‌ای به‌ویژه دی‌اکسید کربن با به دام انداختن گرما در داخل جو به گرم شدن هر چه بیشتر زمین می‌انجامد و به گفته بسیاری از کارشناسان، فعالیت‌های انسانی یکی از دلایل مهم افزایش تولید گاز دی‌اکسید کربن و تشدید پدیده گرمایش جهانی است. جیسون وست از کارشناسان دانشگاه کارولینای شمالی در این رابطه گفت: در این بررسی‌ها دریافتیم که کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای می‌تواند تا سال 2030میلادی سالانه از مرگ زودرس 300تا 700هزار نفر بکاهد که دوسوم آن در چین اتفاق خواهد افتاد.

وست همچنین اظهار داشت: در مطالعات خود به این نکته رسیدیم که کاهش گازهای گلخانه‌ای به کاهش قابل توجه آلاینده‌های هوا در مقیاسی گسترده می‌انجامد، بنابراین تأثیر چشمگیری بر بقای موجودات زنده دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مهر 1392ساعت 11:15  توسط محمد دشتی ها | 

تغییرات جوی و در پی آن تشدید پدیده گرمایش جهانی و ایجاد شرایط جوی خشک‌تر می‌تواند موجب کاهش سایبان درختان و تغییر پوشش گیاهی انبوه در جنگل‌های بارانی شود که در نهایت حیات این اکوسیستم‌های جنگلی را به خطر خواهد انداخت.
 به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه محیط‌زیست، در این مطالعه که از سوی انجمن سلطنتی علوم انگلیس و روی قورباغه‌ها و سایر حیوانات ساکن درختان سایه‌دار در سنگاپور و کوهستان‌های فیلیپین انجام شده، برت شفرز، محقق دانشگاه جیمز کوک و دستیاران وی دریافتند که روند کاهش پوشش انبوه درختان سبز در جنگل‌های بارانی و جابه‌جایی حیوانات ساکن این درختان به‌دنبال تغییرات جوی اخیر، بسیار شدیدتر و سریع‌تر از آن است که تصور می‌شود. این بدین معناست که به‌دنبال این تغییرات، گونه‌های جانوری حساس‌تر به‌دلیل افزایش دما و کاهش رطوبت از ارتفاعات به لانه‌ها و زیستگاه‌های زمینی نقل مکان می‌کنند. شفرز دراین‌باره گفت: این تغییر مکان جانوران از ارتفاعات به سمت زمین، سبب افزایش 80درصدی تراکم جانداران در سطح زمین شده و سبب تغییر در عملکرد معمول اکوسیستم‌ها و زیستگاه‌های طبیعی می‌شود که حاصل آن مسطح شدن و کاهش پوشش گیاهی در جنگل‌های بارانی خواهد بود.

شفرز تأکید کرد: اگرچه جنگل‌های مناطق بارانی هنوز مسطح و نابود نشده‌اند اما درصورت عدم‌اقدام جدی دولت‌ها برای جلوگیری از تغییرات جوی، این اتفاق خواهد افتاد و ادامه حیات جنگل‌های بارانی انبوه غیرممکن خواهد شد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392ساعت 17:54  توسط محمد دشتی ها | 

نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد افزایش بیش از اندازه آفات نباتی و نیز گرم شدن درجه حرارت زمین، امنیت غذایی مردم جهان را به شدت تهدید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، به گفته دانشمندان انگلیسی، افزایش بیش از اندازه آفات نباتی از جمله حشرات، قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها که جابجایی کالاها اصلی ترین دلیل این افزایش است به همراه گرمایش زمین که سبب می‌شود این آفات بتوانند در شرایط جغرافیایی جدید به آسانی خود را با محیط انطباق دهند، امنیت غذایی مردم جهان را تهدید می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند آفات نباتی در همه انواع آنها، هر ساله حدود سه کیلومتر از لحاظ عرض جغرافیایی به قطب شمال و جنوب پیشروی می‌کنند.

دانشمندان همچنین از ارتباطی مستقیم میان افزایش دمای کره زمین طی 50 سال گذشته و افزایش مقدار آفات نباتی در سرتاسر جهان خبر دادند.

محققان با علم به اینکه بین 10 تا 16 درصد از زمین های کشاورزی در سطح کره زمین به سبب فعالیت آفات نباتی از بین رفته‌اند، می‌گویند افزایش بی رویه این آفات امنیت غذایی جهان را به شدت تهدید می‌کند.

دن ببر (Dan Bebber) از دانشگاه اکستر (Exeter) در انگلیس می‌گوید اگر آفات نباتی همچنان به پیشروی خود به سمت قطب‌ها ادامه دهند و زمین هم بیش از پیش گرم شود، افزایش جمعیت کره زمین و تخریب زمین‌های کشاورزی، تهدیدی جدی برای امنیت غذایی مردم در سرتاسر این کره خاکی به شمار خواهد رفت.

محققان می‌گویند برای متوقف کردن روند نابودی زمین‌های کشاورزی با توجه به افزایش دمای زمین، باید تلاش‌های بیشتری برای جلوگیری از افزایش رشد و فعالیت آفات نباتی و انتقال آنها از نقطه‌ای به نقطه دیگر از این کره خاکی صورت بگیرد.

دانشمندان برای این تحقیق، پیشروی 612 نوع آفت نباتی را طی 50 سال مورد مطالعه قرار دادند. آنها به این نتیجه رسیدند که روند پیشروی آفات نباتی به سمت قطب های کره زمین، در مناطقی که قبلا عاری از آفات بودند، با افزایش دمای هوا ارتباط مستقیم دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور 1392ساعت 6:50  توسط محمد دشتی ها | 

کمیسر تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا اعلام کرد تهدید تغییرات آب و هوایی برای کشورهای جزیره‌ای در اقیانوس آرام بسیار جدی است و لازم است به این مسئله رسیدگی شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ماجورو، کانی هادگارد در آستانه برگزاری اجلاس جزایر اقیانوس آرام در جزایر مارشال، در خصوص این‌که برخی کشورها به دنبال به تعویق انداختن مهلت کاهش آلاینده‌ها هستند، ابراز نگرانی کرد.

وی گفت اروپا و کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام برای ترغیب جامعه بین‌المللی به اجرای برنامه کاهش آلاینده‌ها تا سال 2015 همکاری خواهند کرد.

وی در کنفرانس خبری در شهر ماجورو - پایتخت جزایر مارشال - تصریح کرد: با یکدیگر همکاری می‌کنیم تا اعلام کنیم حتی اکنون نیز برای رسیدگی به مسئله تغییرات آب و هوا خیلی دیر است. مهلت کاهش آلاینده‌ها تا سال 2015 باید کاملا جدی گرفته شود.

اختلاف سطح پانزده کشور واقع در اقیانوس آرام با سطح آب بسیار اندک است - در برخی موارد این کشورها تنها یک متر از سطح آب بالاتر هستند - و خطر فرو رفتن این کشورها به زیر آب وجود دارد.

 تغییرات آب و هوا محور اصلی مذاکرات در نشست چهار روزه در ماجورو را تشکیل می‌دهد. مقامات کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام و همچنین دیپلمات‌هایی از آمریکا، چین، اتحادیه اروپا، هند و روسیه در این نشست حضور خواهند داشت.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم شهریور 1392ساعت 12:52  توسط محمد دشتی ها | 

مهندس عبدالرضا امیدوار شهری، با اشاره به اینکه نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که در هفته جاری به ویژه در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه هوای گرم تابستانه بیشتر نقاط کشور را فرا می‌گیرد، تاکید کرد: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود این هفته یکی از گرمترین هفته‌های تابستان امسال باشد.


وی به اطلاعیه ویژه سازمان هواشناسی اشاره کرد و افزود:‌ بر این اساس طی روزهای یکشنبه تا چهارشنبه به سبب افزایش سرعت وزش باد، گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی سبب کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی می‌شود.


مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: تا روز سه‌شنبه نیز در برخی نقاط استان‌های ایلام، خوزستان، فارس، اصفهان، لرستان، مرکزی، همدان، قم و جنوب سمنان به تناوب باد و گرد و خاک رقیق پیش‌بینی شده است.


وی گفت: در عین حال در شهرهای شمالی آذربایجان‌ها و برخی نقاط سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور نیز افزایش ابر و بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود و از بعد از ظهر یکشنبه نیز برخی نقاط سواحل شرقی خزر و شمال شرق کشور بارش پراکنده داشته و بتدریج این موج از کشور خارج خواهد شد. همچنین طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در شرق کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید با گرد و خاک انتظار می‌رود.


مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور به وضع هوای تهران اشاره کرد و گفت: بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی، آسمان تهران در روز یکشنبه صاف گاهی با رشد ابر در ارتفاعات، وزش باد پیش‌بینی شده است که حداقل و حداکثر دما در این روز با دو درجه افزایش به 25 و 37 درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد. همچنین در روز دوشنبه نیز آسمان پایتخت صاف در پاره‌ای نقاط با وزش باد پیش بینی شده که حداقل و حداکثر دما در این روز 26 و 39 درجه سانتی گراد بالای صفر خواهد رسید.


وی تاکید کرد: نقشه‌های دمایی نیز نشان می‌دهد در روز یکشنبه حداکثر دمای 8 استان کشور بالای 40 درجه خواهد بود به شکلی که بیشترین دما برای استان خوزستان با 46 درجه سانتیگراد بالای صفر پیش‌بینی شده و پس از آن فارس، یزد و قم با 42 درجه و خراسان جنوبی، کرمانشاه، لرستان و مرکزی با حداکثر دمای 40 درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین استان‌های کشور خواهند بود. در عین حال استان اردبیل با حداکثر دمای 24 درجه سانتیگراد بالای صفر در روز یکشنبه خنکترین استان کشور پیش‌بینی می‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم تیر 1392ساعت 17:38  توسط محمد دشتی ها | 

بعدازظهر دیروز زمین به دورترین فاصله از خورشید رسید و علی‌رغم آن، نیم‎کره شمالی زمین یکی از گرم‎ترین روزهای سال را تجربه کرد، هرچند که هنوز دو هفته‌ای تا اوج گرما باقی است.

ساعت 20:16 روز جمعه 14 تیر 1392، زمین (به وقت تابستانی ایران) به اوج مدار انتقالی خود رسید و در فاصله 152,097,426 (152 میلیون و 97هزار و 426) کیلومتری از خورشید، رکورد دورترین فاصله از ستاره مرکزی منظومه شمسی را در سال 1392 شکست. این در حالی است که برخی مردم انتظار دارند در دورترین فاصله از خورشید، دمای هوا رو به کاهش بگذارد و به جای تابستان، زمستان باشد. 

مدار زمین به دور خورشید یک بیضی بسیار نزدیک به دایره است که تفاوت نزدیک‏ترین و دورترین فاصله آن از خورشید فقط 5 میلیون کیلومتر است و در مقایسه با فاصله متوسط 150 میلیون کیلومتری زمین از خورشید، این اختلاف حدود 3درصد است. اگر محور دوران وضعی زمین بر صفحه مداری زمین (دایره‌البروج) عمود بود، این اختلاف فاصله باعث می‎شد که دمای هوا در فاصله‌های دور اندکی کمتر از فاصله‎های نزدیک مداری از خورشید باشد؛ اما محور دوران وضعی زمین نسبت به صفحه مداری حدود 23.4 درجه انحراف دارد و باعث تغییر زاویه تابش نور خورشید به نقاط مختلف زمین و اختلاف شدید در طول روز می‎شود؛ تاثیر این اختلاف زاویه و زمان تابش بسیار بیشتر از اثر اختلاف فاصله زمین تا خورشید است و به همین دلیل، اوج و حضیض مداری زمین اثر خود را فقط در جنگل‌های استوایی نیم‌کره شمالی و جنوبی زمین برجا می‎گذارد.

همان‌طور که زمین در نیمه تیرماه نیمکره شمالی به اوج مداری می‎رسد، در نیمه دی به نزدیک‏ترین فاصله از خورشید (حضیض مداری) می‏رسد. حضیض زمین در سال گذشته در ساعت 4:39 بامداد روز 2 ژانویه 2013 به وقت جهانی (8:09 صبح روز 13 دی 1391 به وقت ایران) اتفاق افتاد و زمین به فاصله 147,098,161 کیلومتری از خورشید رسید. حضیض امسال خورشید در روز 4 ژانویه 2014/14 دی 1392 اتفاق خواهد افتاد.

در تصویر زیر می‏توانید تاثیر اختلاف 3درصدی فاصله زمین-خورشید در طول سال را بر اندازه ظاهری خورشید مشاهده کنید. این تصویر مربوط به اوج و حضیض مداری زمین در سال 2005/1384 است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم تیر 1392ساعت 17:29  توسط محمد دشتی ها | 

تا اوایل سده بیستم میلادی به‌دلیل پایین‌بودن تعداد کارخانه‌های آلاینده در جهان و استفاده از اسب و درشکه و استفاده بسیار کم یا ناچیز از سوخت‌های فسیلی و پایین بودن میزان جمعیت جهان نسبت به عصر حاضر، دمای هوا در شرایط متعادلی قرار داشت و وضعیت بارش در فصول پربارش سال مناسب بود و تغییرات جوی و اقلیمی و حوادث مخرب و مرگباری نظیر سونامی و زلزله کمتر از عصر حاضر در دنیا به‌وقوع می‌پیوست.

اما در سده بیستم اوضاع به گونه‌ای دیگر رقم خورد. افزایش کارخانه‌ها و از میان بردن فضای سبز جنگل‌ها به بهانه استفاده از چوب درختان برای کارخانه‌های کاغذ‌سازی،‌ عدم اجماع جهانی بر سر رعایت مفاد پروتکل کیوتو، افزایش میزان صنایع آلاینده محیط‌زیست در سراسر جهان و عدم پایبندی آمریکا و تعداد دیگری از کشورهای صنعتی به کاهش میزان آلایندگی صنایع خود، همه و همه سبب بروز پدیده‌ای نوین به نام گرمایش جهانی شده است.البته طی دهه‌های اخیر دولت‌ها گام‌هایی در این زمینه برداشته و برای کم‌کردن تأثیر عوامل مخرب بر محیط‌زیست، قوانین جدیدی وضع کرده‌اند.

تمرکز فناوری اطلاعات سبز یا رایانش سبز بر استفاده از منابع رایانشی به شیوه‌هایی کارآمدتر است. فناوری اطلاعات سبز حوزه عمل خود را از تولیدکنندگان محصولات دوستدار محیط زیست شروع می‌کند و تا ترغیب واحدهای فناوری اطلاعات به انتخاب گزینه‌های دوستانه‌تری چون مجازی‌سازی، مدیریت انرژی مصرفی و بازیافت ضایعات ادامه می‌دهد. اخیرا برخی از دولت‌ها نیز قوانینی برای زدن مهر سبز به مراکز داده وضع کرده‌اند. معیارهای اصلی این قوانین عبارت‌اند از: به‌کارگیری موادی که منجر به تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای ‌شود، بازیافت بیشتر، استفاده از انرژی‌های جایگزین مانند باد و خورشید و دیگر فناوری‌های سبز.

تمرکز بر فناوری اطلاعات سبز منجر به معرفی ایده‌های جدیدی در مورد فناوری و شیوه‌های استفاده از آن در فعالیت‌های روزمره‌ می‌شود که عمدتا مربوط به کاهش ضایعات و هزینه‌های آن است. اصول اساسی این معادله را می‌توان به قرار زیر خلاصه کرد:

1 - کاهش مصرف انرژی یا سوخت به معنی استفاده از کامپیوترها و تجهیزات کم‌مصرف‌تر، به‌کارگیری سرورهای کمتر اما کارآمدتر و استفاده از منابع انرژی دوستدار محیط‌زیست.

2 - کاهش دوباره‌کاری. دوباره‌کاری به کاغذبازی و ایجاد و گردش داده‌های بیشتری منجر می‌شود. تنها با خلاصه و مفید کردن فرایندها می‌توان ضایعات را کمتر و بهره‌وری را بیشتر کرد.

3 - بازیافت. برای مثال بسیاری از تولیدکنندگان تونر چاپگر برنامه‌های خوبی برای بازیافت تونر اجرا کرده‌اند و گاهی حتی هزینه پست را هم می‌پردازند. شرکت‌هایی هم هستند که سخت‌افزارهای مستعمل کامپیوتر را بازیافت می‌کنند.

4 - بیشینه‌سازی استفاده از سرور و مجازی‌سازی یکی از اصلی‌ترین فناوری‌های این رده است. مجازی‌سازی امکان تجزیه یک سرور بزرگ و قدرتمند را به چندین سرور مجازی کوچک‌تر فراهم می‌کند.

وقتی بحث بر سر فناوری اطلاعات سبز است، برای کاهش ضربه به محیط‌زیست 2راهبرد اصلی مطرح می‌شود:
ابتدا حذف و سپس جایگزینی؛ راهبرد اول ناظر به حذف یک وظیفه، کارکرد یا فرایند برای کاهش اثر مخرب آن است. درصورتی که این راهبرد امکان‌پذیر نباشد، جایگزینی آن با مشابه کم‌اثرتر دیگر گزینه قابل طرح است.

به منظور آشنایی با تعدادی از فناوری‌های جدید دوستدار محیط‌زیست و جایگزین لوازم و دستگاه‌های پرمصرف‌تر به بررسی تعدادی از آنها می‌پردازیم.

مانیتور دوستدار محیط‌زیست

مانیتور سامسونگ با کنتراست دینامیک 50000:1 که بالاترین میزان کنتراست در میان مانیتورهای موجود است، عرضه می‌شود. دستیابی به چنین نسبت کنتراستی به کمک تنظیم خودکار میزان نور صفحه نسبت به نوع تصویر مورد نمایش امکان‌پذیر شده است. این مانیتور 22اینچ از امکانات خاص دیگری همچون رزولوشن‌پلاس بهره می‌برد که به کاربر اجازه می‌دهد رزولوشن صفحه را تا 1920× 1200 بالا ببرد.

قاب شیشه مانند این مانیتور، تلفیقی زیبا و متمایز از رنگ‌های مشکی و قرمز است. استفاده از فناوری تزریق دوگانه سبب شده این طراحی بدون استفاده از رنگ‌های اسپری که دارای ترکیبات فرار مضر برای سلامت هستند انجام شود. همچنین به سبب استفاده از مواد برگشت‌پذیر به طبیعت، این محصول در رده محصولات ( Eco Friendly) سازگار با محیط‌زیست قرار می‌گیرد. این دستگاه از نظر پایین بودن مصرف برق نیز مقرون به صرفه‌تر از سایر محصولات بازار است به‌طوری که در زمان استند بای تنها 0/3وات برق مصرف می‌کند.

تلفن همراه دوستدار محیط‌زیست

یک شرکت تولیدکننده تجهیزات ورزشی، تلفن همراه دوستدار محیط‌زیستی را با گرایش به ورزش در موبایل توسعه داده است. شرکت پوما نخستین تلفن همراه خود را با همکاری شرکت ساژم وایرلس تولید کرده است.
در این خصوص رئیس پوما گفت: هدف ما از عرضه این تلفن همراه وارد کردن ارزش‌های ورزشی در سبک زندگی و فناوری‌های روز است.

این تلفن همراه که پوما‌فون نام دارد، یک تلفن همراه کاملا لمسی 2/8 اینچی است که برخلاف گوشی‌های تلفن همراه معمولی که شارژ باتری خود را از برق تامین می‌کنند، انرژی خود را از طریق یک پانل کوچک فتوولتائیک به دست می‌آورد به‌طوری که سراسر صفحه پشت این تلفن همراه یک پانل فتوولتائیک است که می‌تواند شارژ باتری را تضمین کند.

پوما‌فون مجهز به گزینه‌های ورود مستقیم به شبکه‌های اجتماعی و یک ردیاب جی.پی.اس است. این ردیاب جی.‌پی.‌اس با نرم‌افزارهایی که یک سری از فعالیت‌های ورزشی متفاوت را اندازه‌گیری می‌کنند، ارتباط برقرار می‌کند. با یک کلیک ساده، کاربر می‌تواند از طریق اتصالات Umts/Hsdpa وارد دنیای اینترنت شود.

فلش‌های کاغذی دوستدار محیط‌زیست

اما شاید عجیب‌ترین خبر مربوط به فناوری‌های دوستدار محیط‌زیست خبری باشد درباره ساخت فلش مموری‌های کاغذی.بنابر اخبار انتشار یافته، به تازگی نمونه‌ای از حافظه‌های متحرک با استفاده از کاغذ روزنامه باطله ساخته شده است که البته از حیث کارایی هیچ تفاوتی با مدل‌های پرزرق و برق فعلی ندارد. البته در نگاه نخست این فناوری دوستدار محیط‌زیست شباهت چندانی به حافظه متحرک ندارد، اما با بازکردن آن طرح اصلی حافظه متحرک پدیدار می‌شود. این حافظه جدید از 512مگابایت تا 16گیگابایت اطلاعات را در خود ذخیره می‌کند که در نوع خود جالب توجه است. با این حال متمایزترین بخش ارائه این فناوری جدید استفاده از کاغذ دورریز در ساخت آن است.

به قلم:آرش نهاوندی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم تیر 1392ساعت 17:6  توسط محمد دشتی ها | 

دانشمندان نامدار جهان زنگ خطر را به صدا درآورده‌اند. بنا به ارزیابی آنها، اگر نشر و پخش گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ به شدت کاهش نیابد شکست جامعه جهانی در مبارزه با تغییرات جوی و پیامدهای آن قطعی خواهد بود.
وقوع مکرر و مزمن خشکسالی، امواج بی‌سابقه گرما، سیل و گردباد همه و همه پیامدهای تغییرات غیرمتعارف اقلیمی هستند که کمتر گوشه‌ای در جهان از آنها در امان است.

یک گزارش تحقیقی تازه سازمان ملل که دویچه ویله از آن نقل کرده می‌گوید که دود و دم کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، اتوموبیل‌ها و سایر وسائل حمل و نقل در دهه اول قرن جاری میلادی (۲۰۱۳) چنان حجمی از گازهای آلوده‌ساز را وارد جو زمین کرده که در تاریخ بی‌سابقه است.

دلیل اصلی این رکوردشکنی رشد اقتصادی سریع چین و برخی دیگر از کشورهای آسیایی عنوان شده است. آلودگی بی‌سابقه جو زمین عمل تهدیدی برای دستیابی به هدفی است که به موجب آن افزایش دمای جو تا پایان قرن جاری نباید در قیاس با آغاز انقلاب صنعتی از دو درجه سانتیگراد تجاوز کند. این هدف محور اصلی بیانیه اجلاس سران برای حفاظت از اقلیم است که سال ۲۰۱۰ در کانکون مکزیک برگزار شد و ۲۰۰ کشور جهان آن را امضا کرده‌اند. اگر اقدامات لازم در راه رسیدن به این هدف انجام نشود، گرمای زمین تا پایان سده جاری بین ۲ /۲ تا ۵ / ۵ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

پیامدهایی بسیار مشهود

در صورتی که افزایش گرمای زمین در سطح دو درجه باقی بماند پیامدهای ناشی از تغییرات جوی مانند گردبادها، سیل و خشکسالی قابل کنترل خواهد بود. ولی اگر پخش و نشر گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ مهار و کنترل نشود، کشورها باید برای دفع دی‌اکسید کربن از جو تدابیر تازه‌ای را شروع کنند. یکی از راه‌های پیشنهادی گزارش سازمان ملل ایجاد جنگل‌های جدید است تا درختان آنها تا حد ممکن دی اکسید کربن را به خود جذب کنند.

پیامدهای تغییرات شدید جوی از مدت‌ها پیش مشهود بوده‌اند. بنا به یک گزارش بانک جهانی، کاهش قطر و عمق یخ قطب شمال در ماه سپتامبر سال گذشته به بیشترین حد خود رسیده است و گرمای شدید و خشکسالی در دهه گذشته کشورهایی مانند آمریکا و روسیه را بیشتر از گذشته با مشکل روبرو کرده‌ است. بنا به ارزیابی دانشمندان شریک در تهیه گزارش سازمان ملل، این تغییرات شدید اقلیمی و گرمای شدید ناشی از آن به "امری عادی" در جهان بدل می‌شود.

اخیرا ۳۰ شرکت بزرگ آمریکایی دولت این کشور را به مشارکت بیشتر در مبارزه علیه تغییرات اقلیمی فراخوانده‌اند. در فراخوان آنها آمده است: «ما نمی‌توانیم آینده فرزندان خود را به بازی بگیریم با این امید که ارزیابی اکثریت دانشمندان نسبت به خطرات تغییرات اقلیمی اشتباه از کار درآید.»

شرکت‌های یادشده که نام اپل، آدیداس، نایکی، ای‌بی، استارباکس، اینتل هم در میان آنها دیده می‌شود با اشاره به تلاش‌های خود برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، دولت را نیز به در پیش گرفتن تدابیری مشابه در سطح ملی فراخوانده‌اند تا "محیط زیست حفاظت شود و رقابت تجاری نیز با میزان بیشتری از عدالت همراه شود"

رئیس جمهور آمریکا حفاظت از اقلیم را هدف دور دوم ریاست جمهوری خود اعلام کرده است. او در فوریه گذشته کنگره را فراخواند که در این راستا تلاش‌های بیشتری انجام دهد. باراک اوباما تهدید کرده است که در غیر این صورت با استفاده از اختیارات خود و صدور فرمان اقدامات لازم را در راه حراست از اقلیم به جریان خواهد انداخت.

در میان جمهوریخواهان آمریکا اما جبهه‌ای قوی علیه تدوین و تصویب قانون برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و حفاظت از جو وجود دارد. این جبهه از سوی شماری از شرکت‌های بزرگ آمریکا نیز حمایت می‌شود. این شرکت‌ها اقدامات زیست محیطی را دربرگیرنده هزینه‌های سنگین برای خود می‌دانند و با آنها مخالفند. سال ۲۰۱۰ سنای آمریکا، از جمله با رای سناتورهای جمهوریخواه، قانونی را که برای کاهش گازهای گلخانه ارائه شده بود وتو کرد.

روز دوشنبه آینده (۱۵ آوریل/ ۲۶ فروردین) در دوبلین، پایتخت ایرلند، کنفرانسی جهانی برپا می‌شود که تغییرات اقلیمی، گرسنگی و سوءتغذیه از موضوع‌های محوری آن هستند.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 19:15  توسط محمد دشتی ها | 

پژوهش جدید دانشمندان آمریکایی نشان داده که حرارت منتشر شده از ساختمانها، کارخانه ها و خودروهای شهرهای بزرگ می‌تواند بر آب‌وهوای شهرهای دیگر در مسافت هزاران کیلومتری تاثیر بگذارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس پژوهش موسسه اقیانوس‌شناسی اسکریپس، اتلاف گرما می‌تواند سیستم‌های جوی را که بر آب‌وهوای مسافت‌های دور تاثیر گذاشته، مختل کند و دماهای فصلی را تا یک درجه افزایش یا کاهش دهد.
   این تاثیر شاید بتواند دلیل گرمتر شدن آب‌وهوا در زمستان را در برخی از مناطق نیمکره شمالی توضیح دهد.
 
برخی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان با مصرف انرژی بالا در زیر کانال‌های گردش اصلی در جو قرار دارند. آنها شامل رودباد قطبی شمال بوده که یک رود پر پیچ بادی است که با سرعت بیش از 160 کیلومتر در ساعت در اطراف زمین حرکت می‌کند.
 
به گفته دانشمندان، انرژی حرارتی منتقل شده از شهرهای با این سیستم گردشی باعث گرمتر شدن زمستان در نواحی بزرگی از آمریکای شمالی و شمال آسیا شده است.
 

در برخی مناطق دورافتاده، دما تا یک درجه سانتیگراد تغییر کرده است.
این در حالی است که آب‌وهوای بخش‌هایی از اروپا سردتر شده است. در اینجا تغییرات گردش جوی منجر به کاهش یک درجه‌ای دما به خصوص در پائیز شده است.
 
این یافته‌ها که در مجله Nature Climate Change منتشر شده، نشان می‌دهد که حرارت ایجاد شده توسط شهرها می‌تواند منجر به گسترده شدن رودباد شود.
 
به گفته محققان، در مقیاس جهانی، خالص متوسط افزایش دمای تولید شده با اتلاف گرمای شهرها، میزان ناچیز 0.01 درجه سانتیگراد بوده، اما در سطح منطقه‌ای این تاثیر بسیار چشمگیر است.
 
دانشمندان انرژی مصرفی را که منجر به اتلاف گرما می‌شود مورد ارزیابی قرار داده و دریافتند که در سال 2006 مصرف کلی انرژی جهان 16 تراوات یا 16 تریلیون وات بوده که برابر با 16 میلیارد لامپ 100 روشن در طول یک سال است.
 
از این میزان، متوسط 6.7 تراوات در 86 مادر شهر در نیمکره شمالی مصرف شده بود

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن 1391ساعت 15:23  توسط محمد دشتی ها | 

پیش نویس گزارش ارزیابی ملی تغییرات آب و هوایی آمریکا که روز جمعه 23 دی منتشر شد نشان می‌دهد پیامدهای تغییرات آب و هوایی بخش‌های مختلف این کشور از جمله بهداشت، بخش زیربنایی، عرضه آب، کشاورزی و بویژه وضعیت آب و هوایی را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، بر اساس این گزارش، تغییرات محسوس آب و هوایی در نیم قرن گذشته در وهله اول ناشی از فعالیت‌های انسانی و به طور عمده آلایندگی حاصل از سوخت‌های فسیلی است و هیچ یک از مناطق آمریکا از این تغییرات مصون نمانده است.

این گزارش افزود: تولیدکنندگان غلات در آیووا، پرورش دهندگان صدف در ایالت واشنگتن و تولیدکنندگان شیره افرا در ورمونت شاهد تغییراتی در آب و هوای محلی شده‌اند که پیش از این سابقه نداشته است.

با گذشت چند ماه پس از خسارت چند میلیارد دلاری که توفان سندی در سواحل شرقی آمریکا به بار آورد، گزارش ازریابی ملی تغییرات آب و هوایی آمریکا حاکی از آن است که نامساعد بودن آب و هوا تبدیل به رویدادی عادی شده است.

در این گزارش آمده است: وقایع مختلف آب و هوایی از جمله موج گرما، بارندگی‌های شدید، و در برخی مناطق سیل و خشکسالی، شایع تر و حتی شدیدتر شده است.

این در حالی است که دانشمندان اداره ملی پیگیری تغییرات هوا و اقیانوس‌ها چند روز پیش، سال دو هزار و دوازده را گرم‌ترین سال در طول تاریخ آمریکا تاکنون دانسته بودند.

برخی از کارشناسان محیط زیست به دنبال انتشار این گزارش بودند تا شاید تلاش‌های کاخ سفید و کنگره در خصوص مقابله با تغییرات آب و هوایی تشدید شود. اگرچه بسیاری از نمایندگان جمهوریخواه درباره اعلام ارتباط قطعی بین فعالیت انسان‌ها و تغییرات آب و هوایی رویکرد محتاطانه‌ای دارند.

کنگره آمریکا به طور عمده درباره تغییرات آب و هوایی سکوت کرده است، چرا که تلاش‌ها برای وضع قانونی در این خصوص در اواسط سال دو هزار و ده در سنا شکست خورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش از آنکه نسخه نهایی گزارش ارزیابی ملی تغییرات آب و هوایی آمریکا منتشر شود، باید دوره‌ای سه ماهه برای اظهارنظر عمومی سپری شود وآکادمی ملی علوم آمریکا نیز پیش از انتشار نسخه نهایی، گزارش را بررسی کند.

کمیته مشورتی که پیش نویس این گزارش را تهیه و منتشر کرده است، توسط وزارت بازرگانی آمریکا به منظور یکی سازی تحقیق فدرال درباره تغییرات محیط زیست و پیامدهای آن تشکیل شده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1391ساعت 9:23  توسط محمد دشتی ها | 

کنفرانس سازمان ملل در دوحه روز شنبه 8 دسامبر توافق کرد پیمان توکیو، معاهده‌ محدود کردن میزان خروج گازهای گلخانه‌ای برخی از کشورهای ثروتمند- حدود 15 درصد انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای- را تمدید کند.

به گزارش آسوشیتدپرس این تمدید پس از جلساتی پرمجاداله و علیرغم مخالفت روسیه بوسیله حدود 200 کشور به تصویب رسید. این مجموعه تصمیمات همچنین شامل وعده‌های مبهم مالی درباره کمک به کشورهای فقیر برای کنار آمدن با تغییرات آب و هوایی کره زمین است.

گرچه انتظارات از از کنفرانس دوهفته‌ای در دوحه پایتخت قطر پایین بود، اغلب کشورهای در حال توسعه این موافقت را برای مقابله با بالا رفتن درجه حرارت کره زمین که بالا آمدن سطح دریاها می‌انجامد، ناکافی دانستند. برخی از کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام وضعیت فعلی را تهدیدی برای موجودیت‌شان می‌بینند.

مدت پیمان کیوتو امضاشده در سال 1997 که میزان خروج گازهای گلخانه‌ای از کشورهای ثروتمند را کنترل می‌کند، امسال به پایان می‌رسید. این پیمان تا سال 2020 تمدید شد تا خلاء موجود تا زمان توافق درباره پیمان جهانی گسترده‌تر را پرکند.

اما پیمان کیوتو در این مرحله دوم، پس از خروج کانادا، ژاپن، نیوزیلند و روسیه از آن، فقط 15 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی را پوشش می‌دهد.

آمریکا هیچگاه به پیمان کیوتو ملحق نشد، تا حدی به این علت که این پیمان شامل چین و سایر کشورهای در حال توسعه با رشد سریع نمی‌شود.

کشورهای فقیر با این تقاضا به اجلاس دوحه آمدند که جدولی زمانی درباره چگونگی افزایش کمک‌های مالی کشورهای ثروتمند به آنها در مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی به سالانه 100 میلیارد دلار تا سال 2020 - وعده کلی که سه سال پیش داده شد- تعیین شود.

اما کشورهیا ثروتمند، شامل آمریکا، اعضای اتحادیه اروپا و ژاپن هنوز با اثرات بحران مالی دست به گریبان هستند و در دوحه علاقه‌ای به گفتگوی مشروح درباره کمک مالی نشان ندادند.

توافق درباره کمک‌های مالی اشاره‌ای به اهداف مالی میان- مدت ندارد و صرفا یک وعده کلی درباره شناسایی راه‌هایی برای جلب امکانات مالی برای افزایش کمک در زمینه تغییرات آب و هوایی است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آذر 1391ساعت 17:23  توسط محمد دشتی ها | 

علی اکبر موسوی موحدی استاد ممتاز دانشگاه تهران از طراحی دروس دانشگاهی درباره "تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی" خبر داد و گفت: این دروس به دانشگاه‌ها و وزارت علوم معرفی می‌شوند تا پس از تصویب به عنوان واحدهای اجباری یا اختیاری در دانشگاه‌ها تدریس شوند.

دکتر علی اکبر موسوی موحدی در گفتگو با همشهری آنلاین در تشریح اهمیت پرداختن به موضوع تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی گفت: امروز در پی خسارت‌هایی که بشر از صنعت‌گرایی‌اش به زمین زده است، جایگاه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی که منبعث از صنعتی شدن زمین است به یک رشته و موضوع مهم جهانی تبدیل شده و در زیرمجموعه سازمان ملل دارند بر روی آن کار می‌کنند چون زمین مریض شده است.

استاد تمام مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران افزود: وقتی زمین مریض می‌شود آنهایی هم که پش زمین‌ هستند مریض‌اند. این اهمیت موجب شد که در صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی ایجاد شود تا کشورمان هم در این زمینه کاری انجام دهد.

رئیس کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با انتقاد از کم توجهی سایر نهادهای کشور به موضوع جهانی «تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی»، گفت: در حالی که تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی موضوع جهان است اما در هیچ جای کشور جز صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، کمیسیونی تحت عنوان تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی وجود ندارد اما این صندوق کارگروهی درباره این موضوع جدید تشکیل داده و در صدد است مسئولان را با آن آشنا کند.

دکتر موسوی موحدی در ادامه با بیان اینکه ایران هنوز مدل تغییرات اقلیم ندارد، گفت: یکی از کارهایی که کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران انجام داده این است که طرحی برای تهیه مدل تغییرات اقلیم ایران تصویب کرده که این طرح توسط دکتر یوسف ثبوتی ارائه شده و ایشان عهده‌دار تهیه مدل تغییرات اقلیم ایران شده است.

وی افزود: همچنین در کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی مقرر شده است سرفصل دروسی را در این زمینه به دانشگاه‌ها و وزارت علوم معرفی کنیم تا یک سری دروسی در این رابطه برای دانشجویان همه رشته‌ها به عنوان واحدهای اختیاری و گاهی هم اجباری تعریف شود.

موسوی موحدی افزود: در کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تلاش می‌کنیم تا بتوانیم دروسی که در این زمینه در دنیا دارد تدریس می‌شوند اما در ایران وجود ندارند را وارد نظام آموزش عالی کنیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم آذر 1391ساعت 14:41  توسط محمد دشتی ها | 

اختلاف‌های شدید، مانع دستیابی به نتیجه در گفتگوهای زیست محیطی در دوحه است. قرار است این نشست هفدهم آذر به پایان برسد.

 به گزارش شبکه تلویزیونی سی سی تی وی، گفتگوهای بین‌المللی درباره تغییرات اقلیمی در دوحه قطر همچنان در بن بست قرار دارد.

این درحالی است که اتحادیه اروپا قول داده است کمک‌های بیشتری در زمینه زیست محیطی به کشورهای در حال توسعه ارائه کند. کشورهای اروپایی وعده دادند در هشت سال آینده کمک شش میلیارد و هشتصد میلیون یورویی در اختیار این کشورها قرار می‌دهند.

از این مبلغ برای کمک به کشورهای در حال توسعه به منظور کاهش دادن آلاینده های کربنی و کاهش اثر گلخانه‌ای و مبارزه با بلایای طبیعی از قبیل خشکسالی و سیل و مهار کردن آب‌های سطحی استفاده خواهد شد.

قرار است نشست دوحه فردا به پایان برسد. اما درباره اهداف بسیار محدود از قبیل تمدید طرح سازمان ملل متحد درباره تغییرات زیست محیطی تا سال دو هزار و سیزده هم اختلاف‌های جدی وجود دارد.

فقدان منابع مالی لازم برای مقابله با تغییرات زیست محیطی، مانع جدی در مسیر نتیجه بخش بودن گفتگوهای دوحه است. بویژه در شرایطی که کشورهای اروپایی و غربی با مشکلات مالی مواجه هستند نمی توانند کمکهای مالی چندانی به این منظور اختصاص دهند. سازمان ملل متحد نیز نتوانسته است کشورهای حاضر در اجلاس دوحه را به سمت توافقی در این زمینه سوق بدهد. کشورهای آفریقایی از اینکه کشورهای توسعه یافته به وعده های خود برای کمک به این کشورها عمل نکرده اند بسیار خشمگین هستند.

به نظرهم نمی رسد این گفتگوها بتواند سبب از بین رفتن شکاف عمیقی شود که میان کشورهای حاضر در نشست دوحه وجود دارد. باید توجه داشت که اعتبار پیمان کیوتو امسال پایان می یابد و باید به فکر جایگزینی برای آن بود. طرح التزام بلندمدت دیگر طرح مطرح در این زمینه است که در قالب آن کشورهای مختلف متعهد شوند برای مقابله با مشکلات زیست محیطی اقدام جدی انجام بدهند

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آذر 1391ساعت 10:28  توسط محمد دشتی ها | 

سازمان ملل متحد هشدار داد آب شدن لایه منجمدی که تقریبا یک چهارم نیمکره شمالی را در بر گرفته است می‌تواند بر شدت هشدار درباره گرم شدن زمین بیفزاید.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از آسوشیتدپرس از دوحه، سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه 7 آذر در حالی گزارش خود را منتشر کرد که گفتگوهای تغییرات اقلیمی در دوحه قطر آغاز شده است.

در گزارش سازمان ملل آمده است خطرهای ناشی از انتشار دی اکسید کربن و متان به سبب گرم شدن این لایه منجمد به یکی از موضوعات مهم در میان کارشناسان آب و هوایی تبدیل شده است.

نمایندگانی از 200 کشور در حال حاضر در حال گفتگو در مورد تغییرات آب و هوایی در دوحه هستند.

 اگر گازهای گلخانه‌ای با آهنگ کنونی خود افزایش یابند، دما تا سال 2100 ممکن است بیش از دو درجه سانتی‌گراد افزایش یابد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم آذر 1391ساعت 12:54  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان تغییرات جوی در یک مطالعه جدید هشدار دادند که نوسانات غیر معمول دمای هوا بر اثر پدیده گرمایش جهانی، جمعیت قورباغه‌های بیمار را افزایش می‌دهد.

این کارشناسان تاکید کردند: تشدید پدیده تغییرات جوی که از پیامدهای گرمایش جهانی است، موجب شیوع بیشتر بیماریهای قارچی کشنده در بین قورباغه‌ها می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از بی بی سی، مطالعات نشان می‌دهد که وقتی دمای هوا با الگویی غیر قابل پیش بینی تغییر می‌کند، قورباغه‌ها خیلی بیشتر در معرض آلودگی با قارچ کشنده chytridiomycosis قرار می‌گیرند. این قارچ امروزه از قاتلان درجه یک دوزیستان در جهان محسوب می شود.

به گفته جانورشناسان، ظاهرا تغییرات شدید دمایی باعث کاهش توان سیستم ایمنی بدن قورباغه‌ها می‌شود و آن‌ها را در برابر قارچ‌های بیماری‌زا آسیب پذیرتر می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این قارچ کشنده که از سال 1998 میلادی شناسایی شده، عامل انقراض تعدادی از گونه‌های دوزیستان بوده است.

جزئیات این مطالعه در مجله «تغییرات جوی نیچر» به چاپ رسیده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم مرداد 1391ساعت 7:5  توسط محمد دشتی ها | 

توفان‌های تابستانی می‌توانند منجر به ایجاد سوراخ‌های جدید در لایه محافظتی اوزون شوند

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ گرم شدن زمین و افزایش پرتوی ماوراء بنفش خورشیدی نیز در مناطق پر جمعیت کره زمین در حال افزایش است.

بحران لایه اوزون و خطر تابش مستقیم نور خورشید به کره زمین ممکن است سرطان پوست را به یکی از شایع ترین معضلات گرمای جهانی مبدل کند.

به عقیده محققان درپی گرمایش زمین تعداد طوفان‌های تابستانی نیز افزایش یافته است که این امر منجر به تبخیر مقادیر زیادی آب از کره زمین و انتشار مقادیر زیادی از گازهای گلخانه‌ای به لایه میانی اتمسفر زمین شود.

لایه میانی اتمسفر در فاصله 14 - 35 کیلومتری بالای سطح زمین قرار گرفته است.

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم مرداد 1391ساعت 16:4  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان محیط‌زیست، در گزارش جدیدی اعلام کردند: مشاهده کرم‌های پروانه‌ای استوایی در منطقه سردی چون کشور کانادا، نشانه‌ای بارز از روند رو به رشد پدیده گرمایش جهانی است.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، کرم‌های پروانه‌ای که متعلق به‌گونه‌‌ای از پروانه‌ها هستند؛ درواقع حشرات بومی مناطق استوایی محسوب می‌شوند و تاکنون هرگز در مناطق سرد نیمکره‌شمالی مشاهده نشده بودند اما کارشناسان زیست‌محیطی به‌تازگی این حشرات گرمسیری را در ایالت کبک کانادا کشف کرده‌اند که آب‌وهوایی سرد و خنک دارد.

این کارشناسان تأکید دارند که وجود پروانه‌های استوایی در این نواحی سرد، نشان‌دهنده گرم شدن آب‌وهوای کانادا و ناشی از تداوم پدیده گرمایش جهانی است. این کارشناسان اخیرا و برای اولین‌بار، پروانه‌های بزرگ‌جثه دم‌چلچله‌ای را روی گیاهان خاکستری خاردار در مونترال کانادا مشاهده کرده‌اند. آنها می‌گویند: حضور این پروانه‌ها در مونترال نمونه آشکاری از پدیده تغییرات جوی است. پروانه‌های بزرگ جثه دم‌چلچله‌ای معمولا بومی آمریکای جنوبی و مرکزی هستند.

از اواخر دهه1990 میلادی به بعد، این حشرات تا آمریکای شمالی و جنوب کانادا نیز پیشروی کردند اما مطالعات جدید تأیید می‌کند که به‌تازگی این پروانه‌ها به زیستگاه‌های جدیدی در مناطق شمالی کانادا نقل مکان کرده‌اند و نرخ مهاجرت آنها به زیستگاه‌های جدید به‌طور متوسط 15برابر تسریع شده و این یافته موید گرم‌ترشدن نواحی شمالی کاناداست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم تیر 1391ساعت 17:2  توسط محمد دشتی ها | 
همشهری آنلاین: براساس اعلام سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، ماه گذشته میلادی متوسط درجه حرارت جهانی برای دومین بار از سال 1880، بالاترین رده برای ماه می‌رسید

به گزارش مهر، قسمت اعظم جهان از جمله تمام اروپا، آسیا، شمال آفریقا، آمریکای شمالی و جنوب گرینلند در ماه می (12 اردیبهشت تا 11 خرداد) دمای بالای میانگین ماه می را تجربه کردند. در حقیقت ماه گذشته گرم‌ترین بهار برای قاره آمریکا گزارش شده است.

آمار جهانی ماه می دربرگیرنده ترکیبی از حرارت متوسط سطح اقیانوس‌ها و زمین برای ماه است که ماه جاری 0.66 درجه سانتیگراد گرم‌تراز میانگین دمای ماه می در قرن بیستم بوده که به طور متوسط 14.8 سانتیگراد گزارش شده است. این آمار در سال 2010 شکسته شد و دمای جهانی 0.69 درجه سانتیگراد گرم تر از متوسط دمای قرن بیستم شد.

نیم کره شمالی شاهد گرم‌ترین ماه می بود که تاکنون ثبت شده است به طوری که دمای این ماه 0.85 درجه سانتیگراد بیشتر از حد متوسط است، درحالی که ماه می در نیم کره جنوبی برای نهمین بار دارای دمای بیشتر از حد متوسط است.

البته این گرمای غیرمنتظره در تمام نقاط مشاهده نشد، استرالیا، آلاسکا و بخش‌هایی از مرز غربی آمریکا و کانادا به طور قابل توجهی خنک‌تر از حد متوسط بودند. پوشش برف در نیم کره شمالی در ماه می،کمتر از حد متوسط گزارش شده است.

در سطح جهانی این فصل بهار چهارمین فصل گرم گزارش شده است که پس از یک زمستان معتدل یک بهار گرم را تجربه کرده‌ایم.

به علت نوسانات طبیعی هوا، دانشمندان جوی تلاشی برای ارتباط دادن رویدادهای جوی در یک چارچوب زمانی کوتاه انجام نمی‌دهند. این درحالی است که تأثیر گرمایشی انتشار گازهای گلخانه‌ای را می‌توان عاملی برای گرمای هوا دانست که به عنوان یک روند بلند مدت مشاهده شده است. همچنین گرمای بی سابقه نخستین دهه از این قرن نیز به صورت اتفاقی صورت نگرفته است.

گرم‌ شدن زمین یا گرمایش جهانی نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها شده است. طی 100 سال گذشته، زمین به طور غیرطبیعی حدود 0.74 درجه سانتیگراد گرم‌تر شده که این موضوع دانشمندان را نگران کرده‌است. برخی از دانشمندان معتقدند که دهه‌‌های پایانی قرن بیستم، گرم‌‌ترین سال‌های 400 سال اخیر بوده‌است. گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۰ مورد از گرم‌ترین سال‌های جهان تنها از سال 1990 تا سال 2007 به ثبت رسیده ‌است که این میزان در 150 سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است.به نظر می‌رسد فعالیت‌های صنعتی در ایجاد این مشکل بسیار موثر است و به گرم شدن زمین کمک می‌کند.

از سال 1880 اندازه‌گیری دمای هوای زمین آغاز شده‌است و تاکنون نیز ادامه دارد. پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2014 زمین شاهد رکورد بی‌سابقه گرم شدن باشد. همچنین گفته می‌شود گرم‌ شدن کره زمین، در سال 2100 باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک خواهد شد.

در مورد دلایل این پدیده، یک سری از تئوری‌ها بر تأثیر گازهای گلخانه‌ای بر این فرآیند مبتنی است و برخی دیگر فرآیندهایی نظیر فعالیت‌های آتشفشانی و زمین گرمایی و همچنین فعالیت‌های خورشیدی را دلیل این پدیده می‌دانند. استناد این دانشمندان برای گفته‌های خویش، وقوع دوره‌های سرد و گرم در طول مدت زمانی است که از عمر زمین می‌گذرد.

به عقیده بسیاری از دانشمندان با افزایش آگاهی‌های عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی، افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم خرداد 1391ساعت 1:16  توسط محمد دشتی ها | 

همشهری آنلاین: رییس دانشگاه شهید بهشتی گفت: اگر اقیانوس‌ها نباشند دمای زمین به بیش از 60 درجه افزایش می‌یابد که دراین صورت حیات در کره زمین غیر ممکن می‌شود

به گزارش ایرنا ، محمد مهدی طهرانچی، در نخستین همایش ملی اقیانوس شناسی گفت: آب به اشکال مختلف همچون رودخانه‌ها، اقیانوس‌ها، دریاها، یخچال‌ها در طبیعت وجود دارد که دائم از شکلی به شکل دیگر در تغییر است و همین روند حیات را میسر می‌سازد.

وی اظهار داشت: 67 درصد مساحت کره زمین را اقیانوس‌ها تشکیل می‌دهند که 78 درصد بارش روی اقیانوس‌ها انجام می‌شود و این منبع آبی منابع آب شیرین را به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: ایران کشوری است که مرزهای آبی زیادی دارد ،بنابراین باید جایگاه دریا و اقیانوس‌ها جزو اولویت‌های دستگاه‌های مرتبط با موضوع باشد که اگر با نگاه علم و فناوری به آن پرداخته شود بدون شک موفق خواهیم بود.

رییس دانشگاه شهید بهشتی اظهارداشت: در کشور ما متاسفانه فقط دو دانشگاه به صورت تخصصی در زمینه دریا فعالیت می‌کنند و تنوع رشته‌ها نیز بسیار محدود است که باید در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و شورای عالی تحقیقات و فناوری ( عتف ) گام‌های موثری در این راه برداریم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم خرداد 1391ساعت 10:32  توسط محمد دشتی ها | 

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد تغییر روش کشاورزان در تولید مواد غذایی و کاهش میزان مصرف گوشت سالانه شهروندان کشورهای پیشرفته می‌تواند نقش کلیدی در کاهش اثرات گرمایش زمین داشته باشد

به گزارش خبرگزاری مهر، تحقیقات انجام شده از سوی اریک دیویدسون مدیر مرکز تحقیقات وودز هول در ماساچوست تأکید کرده است تغییر روش کشاورزان در تولید مواد غذایی و کاهش مصرف گوشت قرمز باید با هدف کمک به برنامه تغییرات جوی سازمان ملل انجام شود.

کاهش اثرات گرمایش زمین به این معنا است که در کشورهای توسعه یافته شهروندان مصرف گوشت خود را تا سال 2050 به نصف برسانند که این امر می‌تواند تضمین کننده میزان غذای کافی برای تغذیه ساکنان درحال افزایش زمین باشد، چرا که تا سال 2050 جمعیت هفت میلیاردی کنونی زمین به 9 میلیارد نفر خواهد رسید.

درحال حاضر مصرف گوشت قرمز در کشورهای درحال توسعه درحال افزایش است و همین روند در کشورهای توسعه یافته نیز از مد‌ت‌ها قبل مشاهده شده است، روندی که می‌تواند موانع دشواری پیش روی کسانی بگذارد که به دنبال کاهش انتشار نیتروژن مونوکسید هستند.

نیتروژن مونوکسید یک گازگلخانه‌ای است که در کنار سایر گازهای گلخانه‌ای چون دی اکسید کربن و متان به گرمایش زمین کمک می‌کند. در اشکال دیگر نیتروژن یکی از عوامل آلاینده راه‌های آبی چون خلیج مکزیک است چرا که در این مناطق جریان زیاده از حد نیتروژن مناطق کشاورزی به ایجاد مناطق کم اکسیژن منتهی شده که این امر برای زندگی دریایی مناسب نیست.

این تحقیقات همچنین نشان داده است که بیش از 80 درصد نیتروژن مونوکسیدی که انسان عامل ایجاد آن است از بخش کشاورزی ناشی می‌شود.

ازآنجا که کودهای شیمیایی نیتروژن محور بخش ضروری از تولید مواد غذایی مدرن هستند و جمعیت به سرعت در حال رشد است، کاهش انتشار نیتروژن مونوکسید یک اقدام مهم اما دشوار تلقی می‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391ساعت 11:8  توسط محمد دشتی ها | 

چارچوب کنوانسیون سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی یا UNFCCC * پیمانی است که در سال 1990 توسط سازمان ملل متحد برای کنترل تغییرات اقلیمی زمین پایه‌گذاری شد

در نشست سال 1992 سازمان ملل در ریو دو ژانیرو، 154 کشور به عضویت این پیمان درآمدند و تا امروز این تعداد به 192 عضو رسیده‌است.

هدف این پیمان تنظیم کردن میزان گازهای گلخانه‌ای اتمسفر به طوری است که اکوسیستم زمین فرصت بازیافتن چرخه طبیعی خود را داشته باشد.

براساس UNFCCC، کشورهای عضو تشویق می‌شوند تا برای جمع‌آوری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد کاهش گاز‌های گلخانه‌ای تلاش کننند.

این در حالی است که بر اساس این پیمان، هیچ یک از فعالیت‌های کشورهای در راستای اهداف پیمان نباید امنیت مواد غذایی و توسعه اجتماعی و اقتصادی را با خطر روبرو سازد.

کشورهای عضو UNFCCC به سه دسته تقسیم می‌شوند:
کشورهای عضو پیوست یک و دو : کشورهای صنعتی و توسعه یافته‌ای هستند که بر اساس این پیمان ملزم به کاهش گسیل گازهای گلخانه‌ای از جمله کربن دی‌اکسید می‌شوند. اگر اعضای پیوست یک، به اهداف مشخص شده UNFCCC  نرسند، باید در فعالیت‌های کاهش گسیل سرمایه گذاری کنند.
کشورهای در حال توسعه که هیچ الزامی برای کاهش فوری گسیل ندارند. این امر در اصل برای جلوگیری از کاهش توسعه اقتصادی و صنعتی این کشورهاست.

پیمان کیوتو

پیمان کیوتو یکی از زیر شاخه‌های UNFCCC است که 37 کشور صنعتی و اعضای اتحادیه اروپا را متعهد می‌کند تا گسیل گازهای گلخانه‌ای خود را در سال 2008 تا 2012، به 5 درصد این میزان در سال 1990 برسانند.

تفاوت بین پیمان UNFCCC و زیرشاخه‌های آن که به پروتکل نیز معروف هستند، این است که UNFCCC تنها کشورها را به کاهش گسیل تشویق می‌کند ولی اعضای عضو پروتکل الزاماً باید به اهداف کاهش گسیل دست یابند.

*United Nations Framework Convention on Climate Change
 

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم فروردین 1391ساعت 15:18  توسط محمد دشتی ها | 

همشهری آنلاین: دیرینه شناسان آمریکایی کشف کردند که ابعاد بدن پستانداران برای سازگاری با افزایش دما در دوره‌های گرمای جهانی کاهش و با افزایش دوره‌های سرما افزایش یافته است

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان دانشگاه فلوریدا و دانشگاه نبراسکا با مشاهده تکامل اسب‌های اولیه‌ای که در حدود 50 میلیون سال قبل در دوره "حداکثر گرمایی پالئوسن- ائوسن" می‌زیسته‌اند ارتباط میان گرمایش جهانی و اندازه متوسط پستانداران را پیدا کردند و نشان دادند که با افزایش دما در دوره‌های گرمای جهانی ابعاد بدن پستانداران کاهش یافته است.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "اندازه بدن این اسب‌ها به ابعاد یک سگ رسید. نکته شگفت انگیز در اینجاست که پس از کاهش مجدد دما بدن آنها مجدداً بزرگ شد."

دانشمندان اسب اولیه‌ای با عنوان "سیفریپوس" را مورد بررسی قرار دادند که در دوره "حداکثر گرمایی پالئوسن- ائوسن" در آمریکای شمالی می‌زیسته است.

در این دوره که 175 هزار سال به طول انجامید تمرکز بالای دی اکسید کربن در اتمسفر و در اقیانوس‌ها سبب افزایش دمای متوسط جهانی بین 6 تا 12 درجه سانتیگراد شد.

مقایسه اسب‌های امروزی با اسب‌هایی که در دوره گرمای جهانی 50 میلیون سال قبل می زیسته است

دیرینه شناسان آمریکایی با بررسی اندازه و ایزوتوپ‌های فسیل‌هایی که در سایت دیرینه شناختی Wyoming کشف شده‌اند تکامل "سیفریپوس" ردیابی و کشف کردند که این حیوان در مسیر تکامل خود از یک حیوان 5.4 کیلوگرمی به یک حیوان در حدود 3.8 کیلویی (در ابعاد یک گربه خانگی) تبدیل شده و سپس در طول 45 هزار سال بعد از آن تا حدود 6.8 کیلوگرم بزرگ شده است.

اندازه این اسب اولیه تا پایان دروه گرمای جهانی در حدود 30 درصد کاهش یافته است.

دانشمندان این فرضیه را کشف کردند که افزایش دما و یا تمرکز بالای دی اکسید کربن سبب بروز پدیده "کوتولگی" (نانیسم) در پستانداران این دوره شده است.

دیرینه شناسان نگرانند که به سبب گرمای جهانی جدید، این رویداد در حیواناتی که ظرف دو قرن آینده به وجود می‌آیند نیز رخ دهد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم اسفند 1390ساعت 17:17  توسط محمد دشتی ها | 

تغییرات آب و هوایی ناشی از افزایش انتشار دی اکسید کربن تا سال 2100 می‌توانند اکوسیستم زمین را تغییر دهد. در این راستا، طرحهای مختلفی به ویژه استفاده از دوچرخه و خودروهای برقی ارائه شده‌اند که می‌توانند تا سال 2050 تولید دی اکسیدکربن را 60 درصد کاهش دهند.

به گزارش مهر، یکی از راههای تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، افزایش انتشار گازهای گلخانه یو به ویژه دی اکسید کربن است که می‌تواند از راههای مختلفی به ویژه استفاده از خودروهای دارای موتورهای سوخت فسیلی افزایش یابد.

تحقیقات مرکز تحلیل اطلاعات دی اکسید‌کربن وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد که در سال 2010 یک رکورد بالا در انتشار دی اکسید کربن ناشی از سوختهای فسیلی، اشتعال و تولید سیمان به ثبت رسیده است.

برپایه این اطلاعات، در سطح جهانی 9.139 تراگرم کربن اکسیده از این منابع منتشر شده است. یک تراگرم برابر با یک میلیون تن است.

این کربن اکسیده با افزوده شدن حجم وسیعی از مولکولهای اکسیژن به دی اکسید کربن تبدیل و در نتیجه بیش از 33.5 میلیارد تن دی اکسید کربن وارد اتمسفر شده است.

  • تغییر اکوسیستم به دلیل تغییرات اقلیمی

تازه‌ترین اطلاعات لابراتوار Jet Propulsioناسا که در مجله علمی تغییر اقلیم منتشر شده است، حکایت از آن دارند که تغییرات آب و هوایی تا سال 2100 حداقل نیمی از مناطق زمین با پوشش گیاهی را تغییر خواهند داد و 40 درصد از اکوسیستم را به شکل دیگری تبدیل می کنند. برای مثال، جنگل گیاهان پهن برگ به توندرا و علفزارها به بیابان تغییر شکل می‌دهند.

این محققان مدلی را مورد بررسی قرار دادند که توضیح می دهد چه گیاهانی با چه نوع اقلیمی سازگار می شوند. به این ترتیب توانستند تغییرات دما و بارش را در دهه های آینده پیش بینی کنند.

حاصل این پیش بینی‌ها نقشه‌ای از مناطق حساس سیاره زمین است که نشان می‌دهد تقریباً 30 درصد از پوشش گیاهی تمام نواحی دنیا دستخوش تغییر می‌شوند و به خصوص نیمکره شمالی با تغییرات اکوسیستمی ریشه‌ای‌تری مواجه خواهد شد.

جان برگنگرن، یکی از مولفان این تحقیق توضیح داد: این بررسیها روش جدیدی از نگاه به تغییرات اقلیمی را شرح می‌دهند. هرچند هشدارهای مربوط به ذوب یخها و افزایش سطح دریا مهم هستند اما نتایجی که این تغییرات بر روی اکوسیستم می‌گذارند مهمترند.

نتایج تحقیقات دیگری که توسط محققان دانشگاه میدسوئد
انجام و در مجله Landscape منتشر شد، نمونه دیگری از آنچه که می‌تواند در اثر تغییرات آب و هوایی رخ دهد را نشان می‌دهد.

این محققان در بعضی از مناطق کوهستانی در سوئد که زمانی پوشیده از یخ بودند اما اکنون ذوب شده‌اند، فسیلهایی از درخت فان و درخت کاج را یافتند که 4 هزار و 400 سال قدمت دارند.

لیزا اوبرگ، سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: در آن عصر، دما در حدود 3.5 درجه بالاتر از حال حاضر بود. شرایطی که می‌تواند در آینده‌ای نزدیک تکرار شود.

  • راههای پیشگیری از صرفه جویی در تولید دی اکسید کربن

اتحادیه اروپا هدف جدیدی را پیش بینی کرده است که براساس آن اگر تمام شهروندان در فضاهای شهری به جای استفاده وسایط حمل و نقل عمومی از دوچرخه استفاده کنند می‌توان تا سال 2050 در حدود 60 درصد دی اکسید کربن کمتری تولید کرد.

این آمار که در گزارش فدراسیون دوچرخه سواران اروپا ارائه شده است نشان می‌دهد که چگونه انتشار آلایاینده‌های تولید شده از وسایط حمل و نقل عمومی در سالهای اخیر 36 درصد افزایش یافته‌اند.

به گفته این محققان، اگر هر شهروند به جای استفاده از خودروی شخصی یا اتوبوس حداقل 5 کیلومتر در روز از دوچرخه استفاده کند، بین 33 تا 72 میلیون تن دی اکسید کربن صرفه جویی می‌شود.

بنویت بلوندل، محقق فدراسیون دوچرخه سواران اروپا در این باره توضیح داد: متقاعد کردن مردم به استفاده از دوچرخه نسبت به ترغیب مردم در استفاده از خودروی برقی ساده‌تر و اقتصادی‌تر است، بدین دلیل که خرید یک دوچرخه از دیدگاه اقتصادی مناسبتر از یک خودروی برقی است.

  • دانمارک و هلند؛ دو نمونه موفق در استفاده از دوچرخه

این تحقیق با ذکر مطالعات موردی، دانمارک و هلندرا مثال زده است. براین اساس، در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، 36 درصد از مردم (بیش از 180 هزار نفر) برای رسیدن به محل کار یا مدرسه از دوچرخه استفاده می‌کنند و پیش بینی می‌شود که این رقم تا سال 2015 به 50 درصد برسد.

کوهل میسپلون، مولف این تحقیق در این خصوص گفت: همچنین نباید هلندی‌ها را فراموش کنیم. چون مردم این کشور نیز دوچرخه سواران مشتاقی هستند.

درحقیقت، آمستردام به خاطر 400 کیلومتر پیست دوچرخه سواری خود شهرت جهانی دارد. همچنین می‌توان گفت که دوچرخه در شهر سو از یک محبوبیت طبیعی برخوردار است.

شهرداری این شهر به خاطر ترویج استفاده از دوچرخه، برنامه‌ای را برای محو خودروهای دارای موتورهای با سوخت فسیلی تا سال 2050 ارائه کرده است.

در این راستا، 9 میلیون یورو برای سال آینده برای خرید خودروهای برقی شرکتی اختصاص یافته و پیش بینی شده است که تا سال 2013 ستونهای کوچکی برای شارژ بیش از هزار خودروی برقی در تمام شهر نصب شوند.

  • کشورهایی که بیشترین دوچرخه را دارند

برپایه تازه‌ترین آمارها شهروندان چینی رتبه نخست را در مالکیت دوچرخه در سطح جهانی دارند و پس از آنها مردم کشورهای آمریکا ژاپن آلمان هند و ایتالیا قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که برپایه این اطلاعات، اگرچه 30 میلیون نفر از ایتالیایی‌ها مالک دوچرخه هستند اما آن را در گاراژ نگه می‌دارند و تنها در آخر هفته‌ها و یا برای گردش در پارکهای عمومی مورد استفاده قرار می‌دهند.

درحالی که برای رساندن کودکان به مدرسه و یا رفتن به خرید روزانه، خودروی شخصی همچنان گزینه اول آنها است. به طوریکه این کشور از نظر نسبت تراکم خودرو به جمعیت یکی از رتبه‌های اول در دنیا را به دست آورده است که برابر با 600 خودرو در هزار نفر (متوسط اروپا 463 خودرو در هزار نفر) است.

یکی از دلایل بی علاقگی نسبت به استفاده از دوچرخه در مصارف غیر سرگرمی، عدم برخورداری از زیرساختهای موجود است. به طوریکه در این کشور پیستهای دوچرخه سواری یا وجود ندارند و یا از شرایط مناسبی برخوردار نیستند.

هرچند در فاصله زمانی سالهای 2000 تا 2010 مسافت پیستهای دوچرخه سواری در این کشور سه برابر شده است باوجود این، جابجایی شهری با دوچرخه در مدت این دهه بدون تغییر و بر روی 3.8 درصد باقی مانده است.

  • رواج استفاده از خودروهای برقی

در اروپا امسال نسبت به سال گذشته فروش خودروهای برقی رشد بالایی را به ثبت رسانده است. در این میان، آلمان کشوری است که بیشترین تعداد خریداران این نوع خودروها را به خود اختصاص داده است.

در این کشور در مدت 6 ماه گذشته علیرغم ارائه تسهیلات تنها 380 یورو، هزار و 20 خودروی از این نوع خریداری شده‌اند.

نقطه مقابل آلمان، کشور دانمارک قرار دارد که باوجود تسهیلات بالاتر، تنها 283 مدل خودروی برقی در این دوره به فروش رفته‌اند.

در ایتالیا که دارای پایین‌ترین رقم تسهیلات است تنها 103 خودروی برقی در سال 2011 ثبت شده‌اند. به طوریکه خودروهای برقی تنها 0.01 درصد از مجموع بازار خودروی کشور چکمه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند.


+ نوشته شده در  جمعه پنجم اسفند 1390ساعت 5:32  توسط محمد دشتی ها | 

يكي از قديمي‌ترين سندهاي استفاده از انرژي باد، به ايران باستان برمي‌گردد اما اكنون كمتر از پنج درصد اين انرژي در كشور ما براي توليد برق استفاده مي‌شود.

هنوز هم آثار نياكان ما كه با استفاده از نيروي باد، دلو يا چرخ چاه را به گردش درآورده و از چاه‌ها، آب را به سطح مزارع مي‌رساندند، در جاي جاي كشور باقي است، اما خيلي وقت است كه استفاده از اين نوع انرژي به دست فراموشي سپرده شده است.

اين درحالي است كه باد در مزارع بادي كشورهاي مختلف جهان برق فراواني توليد مي‌كند. از جمله دلايل تمايل كشورها براي افزايش ظرفيت توليد برق بادي، مزاياي بسيار زياد اين روش توليد انرژي است چراكه انرژي باد فراوان، تجديدپذير و پاك است و در همه جاي دنيا وجود دارد.

همچنين در مقايسه با استفاده از انرژي سوخت‌هاي فسيلي تقريبا هيچ گاز گلخانه‌اي منتشر نمي‌كند. همين دلايل كافي است تا كشورهاي دنيا درصدد باشند برق خود را از انرژي پايان ناپذير باد تامين كنند.

متاسفانه در اين گردونه رقابت، ايران از بسياري كشورها عقب است. سال 2010 چين و آمريكا رتبه‌هاي نخست و دوم دنيا را داشتند.

كشور ما هم توانايي و ظرفيت براي توليد حداقل يك‌چهارم برق مصرفي خود از اين طريق را دارد، اما با توليد تنها 100 مگاوات در رتبه سي و نهم جهان قرار دارد.

به گفته رييس مركز فناوري‌هاي كلان معاونت علمي و فناوري نهاد رياست جمهوري، ايران بيش از 10 هزار مگاوات ظرفيت موثر توليد الكتريسيته از انرژي باد را دارد.

غلامحسين رحيمي تاكيد مي‌كند اگر اراده، سرمايه و امكانات مالي به حد كافي موجود باشد، بخش خصوصي به‌جد در اين مسير گام بردارد و بانك‌ها نيز به لحاظ تامين منابع با سرمايه‌گذاران همكاري داشته باشند، به‌طور قطع مي‌توان در نصب نيروگاه‌هاي بادي و توليد برق به جايگاه مطلوبي از نظر استانداردهاي بين‌المللي دست يافت.

به اعتقاد بسياري از كارشناسان، ظرفيت كافي در كشور براي كاربردي كردن انرژي‌هاي نو از جمله باد و آفتاب وجود دارد، اما هنوز بستر مناسب اجرايي اين كار فراهم نشده است.

كنار گذاشتن بومي‌گرايي، جذب متخصصان، همكاري نزديك مسوولان محلي با سرمايه‌گذاران، همكاري بانك‌ها و انجام مطالعات توسط دانشگاه‌هاي نواحي مختلف مي‌تواند بستر لازم را براي استفاده از انرژي‌هاي نو فراهم كند.

در صورت فراهم شدن چنين ظرفيت‌هايي مي‌توانيم اميدوار باشيم از بادهاي 120 روزه سيستان در زابل، زهك و هيرمند تا بادهاي پيوسته مناطقي همچون منجيل و بينالود را براحتي و به عنوان منابع انرژي فناناپذير به‌كار گيريم.

منبع:جام جم آنلاین

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم اسفند 1390ساعت 4:49  توسط محمد دشتی ها | 

توفان‌ها و تندبادهاي دريايي از جمله مقوله‌هاي مهمي به شمار مي‌آيند كه در چند دهه گذشته و همزمان با گسترش صنايع و به دنبال آن بر هم خوردن هر چه بيشتر تعادل حاكم بر محيط زيست زمين، پرخروش‌تر از هر زمان ديگري شده‌اند.

اين پديده‌هاي جوي كه به عقيده برخي كارشناسان اين روزها ديگر نبايد به آنها به عنوان پديده‌هايي كاملا طبيعي نگاه كرد، ارتباطي تنگاتنگ با يك سري فجايع طبيعي دارند كه شايد تا امروز هيچ كس حتي تصور آن را نيز نمي‌كرده است.

براساس تازه‌ترين مطالعات گروهي از دانشمندان دانشگاه ميامي ارتباط مستقيمي ميان زمين‌لرزه‌ها با توفان‌ها و تندبادهاي دريايي در مناطق حاره‌اي وجود دارد. آنها دريافته‌اند كه توفان‌ها و تندبادهاي دريايي نقش اساسي در وقوع زمين‌لرزه‌ها دارند.

آنها براي اثبات ادعاي اخير خود به زمين‌لرزه‌هاي سال 2010 هائيتي و تايوان اشاره مي‌كنند و آنها را نتيجه توفان‌ هاي مخرب دريايي عنوان مي‌كنند. در چند دهه اخير وزش توفان‌هاي مخرب حاره‌اي شدت بيشتري يافته و اين مسأله دانشمندان را نگران كرده است.

مطالعات اين دانشمندان نشان مي‌دهد بارش‌هاي شديد باراني كه در چند دهه اخير شدت بيشتري پيدا كرده‌اند، يكي از عوامل اصلي وقوع زمين‌لرزه‌هاي شديد در مناطق اطراف كمربند حاره‌اي زمين به شمار مي‌آيند. همزمان و پس از بارش‌هاي شديد و بي‌وقفه فرآيندي موسوم به رانش زمين روي مي‌دهد.

گذشته از آن به دليل سست ‌شدن لايه‌هاي خاك، فرسايش خاك نيز كاملا بديهي خواهد بود. در علم زمين ‌شناسي فرآيند سست‌ شدن زمين يكي از مهم‌ترين عوامل تشديد قدرت زمين‌لرزه‌ها به شمار مي‌آيد و اين همان چيزي است كه در خلال بارش‌هاي شديد روي مي‌دهد.

به اين ترتيب، مواد و تركيبات مختلفي در پوسته خارجي زمين جابه‌جا مي‌شوند. دانشمندان دانشگاه ميامي به اين نتيجه رسيده‌اند كه چنين شرايطي مقدمات لازم براي شكل‌گيري زمين‌لرزه و حركت لايه‌هاي سطحي زمين در گسل‌ها را فراهم مي‌كنند.

به عقيده آنها، زماني كه فشار كمتري بر گسل‌ها وارد مي‌شود (اين كاهش فشار در نتيجه فرسايش خاك و رانش زمين صورت مي‌گيرد) احتمال وقوع زمين‌لرزه‌ها به مراتب بيشتر نيز مي‌شود.

دانشمندان براي اين‌كه به نتايج مطمئن و نسبتا قطعي دست پيدا كنند، داده‌هاي مربوط به زمين‌لرزه‌هاي شديد تايوان و هائيتي را مورد بررسي قرار دادند.

آنها در ادامه متوجه برخي اشتراكات ميان اين زمين‌لرزه‌هاي بزرگ شدند. اين زمين‌لرزه‌ها طي يك بازه زماني چهار ساله و به دنبال فصلي از بارش‌هاي شديد و بي‌وقفه حاره‌اي روي دادند البته دستاوردهاي اين بررسي صرفا به چند سال اخير معطوف نبوده است به طوري كه دانشمندان نمونه‌هاي ديگري از زمين‌لرزه‌هاي مرتبط با بارش‌هاي شديد ناشي از توفان‌هاي حاره‌اي در يك قرن اخير به دست آورده‌اند.

از جمله آنها مي‌توان به توفان مخرب «موراكوت» در سال 2009 اشاره كرد كه تايوان را درنورديد. در همان سال و به دنبال وزش اين توفان، زمين‌لرزه قدرتمندي با شدت 6.2 ريشتر بخش‌هايي از اين كشور را به لرزه درآورد.

يك سال بعد زمين‌لرزه‌اي به شدت 6.4 ريشتر بار ديگر در اين كشور روي داد. همچنين دانشمندان متوجه توفان «هرب» در سال 1996 شدند كه دو سال پس از آن، زمين‌لرزه 6.2 ريشتري به وقوع پيوست و يك سال بعد نيز زمين‌لرزه به مراتب قدرتمندتري با شدت 7.6 ريشتر به وقوع پيوست.

توفان «فلوسي» در سال 1969 و زمين‌لرزه 6.2 ريشتري سال 1972 مثال ديگري در اين زمينه است و البته جديدترين آنها مربوط به هائيتي و زمين‌لرزه مخرب 7 ريشتري سال 2010 اين كشور مي‌شود كه تنها يك سال و نيم پس از چند توفان مخرب حاره‌اي به وقوع پيوست.

دانشمنداني كه اين پروژه را براي ماه‌هاي طولاني زير نظر داشته‌اند، مي‌گويند زمين‌لرزه‌ها را مي‌توان يكي از پيامدهاي احتمالي توفان‌هاي قدرتمند حاره‌اي دانست. در حقيقت با وزش اين توفان‌ها و آغاز فرآيند بارش‌هاي بي‌وقفه زمينه لازم براي وقوع زمين‌لرزه‌هاي قدرتمند در همان مناطق هموار مي‌شود.

آنچه اين دانشمندان انجام داده‌اند، تنها تلاش علمي در نوع خود به شمار نمي‌آيد. سال 2009 نتايج مطالعه مشابهي در نشريه نيچر به چاپ رسيد كه حاكي از وجود ارتباطي تنگاتنگ ميان توفان‌هاي مخرب تايوان و زمين‌لرزه‌هاي آهسته اين كشور است.

به عقيده محققاني كه آن پروژه را دنبال كرده بودند، در تايوان كه معمولا توفان‌هايي از اين دست مي‌وزد زمين ‌لرزه‌هايي نيز به وقوع مي‌پيوندند كه به جاي آزادسازي مقادير عظيمي از انرژي در يك بازه زماني چند ثانيه‌اي، در طول چند ساعت يا حتي چند روز روي مي‌دهند و از اين رو به آنها زمين‌لرزه‌هاي آهسته گفته مي‌شود.

هر دوي اين مطالعات به نظريه جالب توجهي گره خورده‌اند كه hydroseismicity عنوان مي‌شود. اين نظريه نخستين بار سال 1987 مطرح شد كه براساس آن، ارتباطي ميان متغيرهاي محلي مربوط به بارش‌ها و فعاليت‌هاي درون زميني وجود دارد.

محققاني كه از اين نظريه دفاع مي‌كنند معتقدند مي‌توان از آن به عنوان ابزاري مناسب براي كسب آمادگي‌هاي اوليه در رويارويي با زمين‌لرزه‌هاي مخرب استفاده كرد. در حقيقت آنها بر اين باورند كه اين نظريه ابزاري سودمند در بهبود نتايج پيش‌بيني‌هاي محيطي است.

دانشمندان دانشگاه ميامي تاكنون وجود ارتباط ميان توفان‌هاي مخرب و بارش‌هاي حاره‌اي با زمين‌لرزه‌ها را در دو منطقه هائيتي و تايوان مورد بررسي قرار داده‌اند، اما آنها اين پرسش را مطرح مي‌كنند كه آيا چنين ارتباطي در ساير مناطق زمين كه پذيراي توفان‌هاي حاره‌اي هستند، ديده مي‌شود؟ آنها براي يافتن پاسخي مناسب براي اين پرسش در نظر دارند كه بررسي‌هاي خود را در مناطق ديگري همچون ژاپن و فيليپين كه در طول سال زمين‌لرزه‌هاي متعددي را در خود مي‌بينند، دنبال كنند.

ژاپن ازجمله زلزله‌خيزترين مناطق جهان به شمار مي‌آيد و از آنجاكه فاصله چندان زيادي نيز با مناطق حاره‌اي ندارد، گزينه‌اي مناسب براي دانشمندان اين پروژه به شمار مي‌آيد.

با توجه به آنچه دانشمندان درخصوص آينده زمين و افزايش اقدامات مخرب انساني مطرح مي‌كنند، از هم‌اكنون مي‌توان نسبت به افزايش شمار زمين‌لرزه‌هاي مرتبط با توفان‌هاي حاره‌اي و بارش‌هاي بي‌وقفه ابراز نگراني كرد.

افزايش سطح آب اقيانوس‌ها از يك سو و برهم خوردن تعادل جوي حاكم بر بسياري از مناطق زمين زمينه‌ساز قدرتمندتر شدن توفان‌هاي مخربي است كه  حوزه ساحلي بسياري از كشورهاي واقع در مناطق حاره‌اي را تهديد مي‌كند.

به گفته دانشمندان در صورتي كه اين فرآيند ادامه داشته باشد، وقوع زمين‌لرزه‌هاي مخرب نيز دور از ذهن نخواهد بود. از اين رو مي‌توان اين نتيجه‌گيري احتمالي را نيز مدنظر قرار داد كه بشر امروز در وقوع برخي زمين‌لرزه‌هاي مخرب در مناطق حاره‌اي تأثيرگذار است.

منبع: Gizmag
مترجم: مهدي پيرگزي

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن 1390ساعت 8:55  توسط محمد دشتی ها | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
وبلاگی از دانش آموخته مهندسی هواشناسی (عضو انجمن مهندسی دریایی ایران/انجمن علوم وفنون دریایی ایران/انجمن منجمان آماتور ایران/کانون گردشگران جوان ایران و ..) برای علاقمندان و افرادی که می خواهند از علم هواشناسی آموزه ای بهتر داشته باشند- - - درضمن در صورت استفاده از مطالب وبلاگ ذکر مرجع نشان از هوشمندی شماست - - -

پیوندهای روزانه
ابیانه:زیباترین روستای جهان
پرواز 13000 کیلومتری لک‌لک برای همسر بیمار
وزغها پیش بینان زلزله!
مصاحبه با پروفسور مبشر
تخصصی حشره شناسی
تهديدگران پارك ملي نايبند
فتوبلاگ "سی"
بوي نفت در پارك ملي نايبند
خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران
مدرسه پرواز خوزستان
نقشه برداری
میراث سبز ایران
عاشقان خلیج فارس
انجمن جبهه طبیعت
فوک‌ها،ستاره‌شنان خوبی هستند
یدالله ظریف شاهسون/خبرنگار
آموزش زبان ایتالیایی
سید محمدرضا هاشمی زاده
سایت رویدادهای ایران
برق الکترونیک رباتیک
دیده بان محیط زیست
شبکه هواشناسی رشت
افروز اسلامی
موسسه پژوهشی سایه
نمکزار
زمین آسمانی
قایقران
وبلاگستان محیط زیستGB
مقاله نویسنده وبلاگ در مرکز علوم جوی و اقیانوسی
حمایت از حیوانات
سوالات کارشناسی ارشد خاکشناسی
صد سال تنهایی
کارگاه هواشناسی
جغرافیابرنامه ریزی محیطی و آمایش سرزمین
نجوم و رصد خانه ها
وبلاگ هواشناس در ایسنا
مقاله نویسنده وبلاگ در civilica به EN
مهندسی علوم خاک
دشتی ها
نشریه الکترونیکی مند
انجمن نجوم آماتوری ایران
نصیر بوشهر
نسیم جنوب
آموزش غواصی
بازیگر
تاریخ دشتی
مهار بیابان زایی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
آذر 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
تیر 1392
خرداد 1392
فروردین 1392
بهمن 1391
دی 1391
آذر 1391
مرداد 1391
تیر 1391
خرداد 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389
آرشيو
آرشیو موضوعی
هواشناسی آلودگی هوا
هواشناسی هیدرولوژی
هواشناسی کشاورزی
هواشناسی هوانوردی
هواشناسی عمومی
هواشناسی ترابری
هواشناسی دریایی
پیوندها
مارین نیوز
هوای ایستگاههای هواشناسی جهان
مرکز ملی اقیانوس شناسی
سازمان جهانی هواشناسی
سازمان هواشناسی ایران
انجمن علوم وفنون دریایی
مرکز علوم جوی و اقیانوسی
مقالات فیزیک و هواشناسی
هواشناسی سیستان و بلوچستان
هواشناسی چهار محال وبختیاری
هواشناسی کهکیلویه وبویر احمد
هواشناسی آذربایجان شرقی
هواشناسی آذربایجان غربی
هواشناسی کرمانشاه
هواشناسی خوزستان
هواشناسی کردستان
هواشناسی هرمزگان
هواشناسی خراسان
هواشناسی اصفهان
هواشناسی مازندران
هواشناسی گلستان
هواشناسی سمنان
هواشناسی بوشهر
هواشناسی اردبیل
هواشناسی کرمان
هواشناسی زنجان
هواشناسی فارس
هواشناسی تهران
هواشناسی گیلان
هواشناسی قزوین
هواشناسی ایلام
هواشناسی یزد
هواشناسی قم
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

طراح قالب
دیجیتال کیوان